Betydning av god klasseledelse og skoleledelse som utviklingsorientert

Klasseledere er ulike individer og noen gir oppmerksomhet til de flinkeste elever, mens andre gir de svake og andre mest opptatt av elever med atferdsvansker og mens andre fokus på faglig kunnskap.

  • Fathia Abdillahi Muse er lærer og student på Master i Utdanningsledelse ved UIO

Klasseledelse og undervisning

Den viktige oppgaven for klasseleder er blant annet å ivareta alle elever både flinke og svake og å gi til den tilpasset undervisningen. Det er mange usynlige elever som trenger ekstra oppmerksomhet og det er lærerensansvar læringsbetingelser.

Klasseleder innebærer at læreren organiserer klassen og skaper god klassemiljø og dette i utgangspunktet er lærerensansvar og på den måten skaper en trygg læringssituasjon for elevene.

En god lærer skal både ivareta den faglige og utviklingen av elevenes sosiale ferdigheter. Selv om elevenes hjemme bakgrunn har effekt på læringsresultater og læringsmiljø på skolen, likevel klasseleder kan gjøre mye til å spille rollen som pedagoger uavhengig av elevens bakgrunn. Jeg ser dette at mange lærere misforstår lærerensrolle og peker på ofte at sosiale ferdigheter er forelderensansvar. Jeg mener mange lærere må ta initiativ til å spille en aktiv rolle elevens disiplin på en pedagogisk måte.

Undervisning og klasseledelse er to integrert oppgaver for læreren. Undervisning som handler om læring, formidling, veiledning osv. Lærere må kjenne elevenes utviklingsnivå og presentere arbeidsoppgaver på en motiverende, alderstilpasset og forståelig måte. God undervisning med erfaring skaper arbeidsro. Dyktige klasseledere er spesielt bevisst på elevens behov i planleggingen.

Både lærer og elevatferd kan bidra til at planen ikke fungerer etter forutsetningene og målene ikke nås. Fra lærerens side kan det dreie seg om manglende planlegging, manglende kompetanse i å gjennomføre undervisningen, manglende bevissthet om det som skjer i klassen, manglende kompetanse i å håndtere de hendelser som oppstår og manglende elevens kulturelle bakgrunn for å sikre mangfoldet.

Opplæringsloven § 2-3. Innhold og vurdering i grunnskoleopplæringa

Elevene skal være aktivt med i opplæringa. Undervisningspersonalet skal tilrettelegge og gjennomføre opplæringa i samsvar med læreplanar gitt etter lova her. Rektor skal organisere skolen i samsvar med første leddet og forskrifter etter tredje leddet og i samsvar med § 1-1 og forskrifter etter § 1-5.

I følge opplærings loven elever skal være aktiv i opplæringa. Læreren må styrke kvaliteten på undervisningen og elevenes faglig resultater og følge læreplanen for å gi riktig undervisningen.

Spørsmålet: er hvordan elevene erfarer det som foregår i klasserommet, hvordan oppfatter undervisningen, hva lærer de i fører til lærerplanen? Har skolen tiltak/plan for å gjøre bedre?

Mange elever opplever at de ikke får muligheter til læring og utviklingen i det de trenger i undervisning. Noen synes det er vanskelig i læringsprosessen mens andre synes dårlig organisering i grupper og undervisning er den som skaper at mange elever sliten med læringsprosessen. Derfor noen elever bytter eller flytter fra skoler mens andre får lærevansker senere i ungdomstrinn eller videregående. Jeg synes den faglig svake elevene må ikke skilles ut i egne aktiviteter, men samarbeider aktiv om faglig oppgaver. Det er viktig at lærerne behersker varierte undervisningsmetoder.

Skoleledelse som utviklingsorientert.

Bedre tilpasset opplæring og utvikling av skoler som lærende organisasjon stiller krav om et tydelig lederskap som har evne til å initiere og lede felles utviklingsarbeid. Det er nødvendig med profesjonell samhandling mellom lærere og skoleledere for å ha god tiltaksplan. Godt lederskap skaper for at lærerenskompetanse blir tatt i bruk, og de andre får riktig veiledning og videreutvikle sin kompetanse. Skoleledere bør være utviklingsorientert og ha evne til å utvikle, veilede og inspirere både lærere og andre personale på skolen. Skolen må ha kunnskap om sterke og svake sider ved egen virksomhet og om hvilke tiltak som kan føre til bedring. Skoleledelse som er opptatt av kvalitetsutvikling knyttet til primæroppgavene i undervisning, tilpasseopplæring, oppdragelse og omsorg har god resultater. Skoleledere må prioriterer pedagogisk ledelse som fremmer kvaliteter i undervisning. Det som karakterisert av støtte, oppfølging av lærere for å bedre undervisningen, overvåke hvordan skolens mål kan nå og hvordan lærerplanen implementeres. Skoleledere bør ha effektive metoder til å vurdere om lærere utfører sitt arbeid bra eller dårlig for å gi konkret råd og veiledning til lærere hvordan de kan forbedre sin undervisningen, på den måten lærere kan bidra til å tilrettelegge med å tilrettelegge for å gi alle elever like muligheter til å utvikle sine evner og talenter.