Til Sør-Afrika for å lære - og lære bort

To norske lærere setter nå kursen mot Sør-Afrika. Snart får to Oslo-skoler fire sørafrikanske lærere bak kateteret. Utdanningsforbundet har inngått partnerskapsavtale via Fredskorpset.

To unge lærere med solid utdanning, Mattis Eika (29) fra Jordal ungdomsskole og Irene Brusevold (30) fra Ellingsrudåsen skole, begge i Oslo, reiser 16. september til Pietermaritzburg i Kwazulu Nathal-provinsen etter forkurs her hjemme. Eika har hovedfag fra Høgskolen i Oslo i flerkulturell og utviklingsrettet utdanning. Brusevold er adjunkt fra Universitetet i Oslo med sosialantropologi, religionshistorie og engelsk.
 
I oktober kommer fire sørafrikanske lærere til Norge. Etter et fire ukers forkurs plasseres de som lærere ved Ellingsrudåsen og Jordal skole, der de skal undervise og lære i et halvt år.
 
Utdanning møtte Eika og Brusevold under en felles mønstring for alle fredskorpsdeltakerne midtveis i forkurset, der likeverd og gjensidighet er sentrale temaer.
 
- Jeg ser fram til å kunne prøve ut ideer jeg har om læring under andre rammebetingelser enn dem vi er vant til, sier Eika. Han vet at han vil møte klasser med opp til 60 elever.
 
- Rent materielt er det helt andre forhold enn vi er vant til. Her hjemme klager vi over for mange elever i klassen og for dårlig lønn. Vi vil prøve å leve enkelt, sier de to.
 
Hver av dem skal undervise og lære ved fire skoler ved Pietermaritzburg. Knapt en offentlig skole i området har internettilkoplet datamaskin. Men Eika er ikke bekymret.
 
- Teknikk er vel og bra, men når man ikke har, må man finne nye måter å kommunisere og lære på, sier Eika. Brudevold sier seg enig og legger til at hun håper å lære noe også om sørafrikanske lærernes fagforeningsarbeid.
 
Utveksling for utvikling
"Utveksling for utvikling er veien å gå for å styrke forståelsen mellom nord og sør i en globalisert verden." Slik presenteres det nye Fredskorpset på organisasjonens hjemmesider.
 
For ett år siden oppfordret generalsekretær Tor Elden norske bedrifter og organisasjoner til å inngå partnerskap med virksomheter i sør. Hele 53 organisasjoner og bedrifter meldte seg, blant annet Fotballklubben Frigg, Musikkorpsforbundet, flere høgskoler, universiteter og bedrifter. Og Utdanningsforbundet, som altså nå sender ut to fredskorpsere til Sør-Afrika.
 
Under oppholdet, som varer ett år, får Eika og Brusevold 190.000 kroner i godtgjørelse. Det skal også dekke studielånet hjemme. De fire sørafrikanske lærerne opprettholder lønna som lærere i Sør-Afrika og får i tillegg 4500 kroner i kostpenger i måneden. Fredskorpset betaler også husvære og reise for alle.
 
Fredskorpsets sekretariat har ikke tenkt å slippe de to lærerne helt fra seg mens de er i Sør-Afrika. Hver måned i løpet av oppholdet skal de skrive et reisebrev med fotografier som sendes via e-post til Fredskorpset, og som publiseres på hjemmesiden.
 
Det nye Fredskorpset

  • Opprettet i 2000. Sekretariat i Oslo.
  • Styret oppnevnes av Utenriksdepartementet.
  • Utdanningsforbundet er representert i styret med vararepresentant Øyvind Engh.
  • Bygger på partnerskap, gjensidighet og et likeverdig forhold, ikke ensidig fra nord- til sørprosjekt som det tidligere Fredskorpset.
  • Fredskorpserne får en minimal lønn under oppholdet.
  • De må være i alderen 22 til 35 år.