Kan bli streik for frontfagene
I går kveld ble det brudd i meklingen for frontfagene, og partene har fire dager på seg på å unngå streik.
Partene Norsk Industri og Fellesforbundet må ha kommet til enighet i meklingen lørdag 14. april kl. 24.00. Blir det ikke enighet om en avtale innen denne fristen, ender meklingen i streik, ifølge norskindustri.no.
Fellesforbundet har ved årets oppgjør stilt krav om blant annet lønnsvekst, særlig for yrker som har hatt dårlig utvikling, bedre allmenngjøringsordning og likelønn.
– Vi har ikke fått gjennom noen krav eller fått positive tilbakemeldinger på noen punkter, hverken når det gjelder arbeidslivspolitikk, velferdspolitikk eller økonomisk ramme. Når vi ikke har kommet lenger, har vi ikke tid til å forhandle videre. Mange venter på at frontfagene skal komme i havn, sier Fellesforbundets leder og forhandlingsleder, Arve Bakke, ifølge frifagbevegeolse.no, og fortsetter:
– Jo, forresten: Satsene for matpenger er justert opp to kroner. Men det var det LO/NHO som ble enige om.
En konflikt vil omfatte nær 29.000 ansatte ved mer enn 800 Norsk Industri/NHO-bedrifter fra søndag 15. april.
Fellesforbundet har sendt ut varsel om plassfratredelse for de bedrifter som omfattes av overenskomstene Verkstedoverenskomsten (VO), Tekooverenskomsten, Nexansoverenskomsten og Teknologi- og dataoverenskomsten.
I morgen, 12. april, starter forhandlingene i staten og 13. april starter forhandlingene i Oslo kommune.