Personvern og dokumentasjon – en utfordring?

Ifølge personvernloven bryter vi den ved å ta vare på elevenes dokumentasjon i form av vurdering og oppgaver over tid i LMS.

Det stilles store krav til dagens lærere når det gjelder dokumentasjon av elevenes opplæring i grunnopplæringen. Det er krav om vurdering underveis og sluttvurdering som skal dokumenteres slik at elevene og foreldrene skal ha muligheter til å følge med, at det skal være forutsigbart og fremme forståelse samtidig som det skal styrke vurdering og presisere faglig tilbakemelding til den enkelte elev. Elevene selv skal gjøre sin egen vurdering. Dette er viktig dokumentasjon når det skal gjøres elevsamtaler i hver termin, all evaluering skal da sees på sammen med eleven også i forhold til fravær og orden.

Dagens situasjon med bærbare pc-er inn i klasserommet, digitale læremidler og krav om digital kompetanse som en av de fem grunnleggende ferdigheter, fører til nye utfordringer når det gjelder personvern og nettvett i forhold til publisering og dokumentasjon. Lærernes kompetanse strekker ofte ikke til i mange sammenhenger, både når det gjelder Datatilsynets krav om å ivareta personvernet for den enkelte elev, informere elevene om bruk og hva som blir synlig for andre, hva som skal lagres, hvor lenge og når det slettes og hva som slettes.

Problemet dukker opp når vi ikke har gode nok steder å lagre denne dokumentasjonen ifølge Datatilsynet. Skolen i dag bruker LMS som et system for innlevering, vurdering, lagring, informasjonskanal og kommunikasjon med mer.

Ifølge personvernloven bryter vi den ved å ta vare på elevenes dokumentasjon i form av vurdering og oppgaver over tid i LMS. Vi må bli bedre til å vurdere hva som skal lagres, hvor lenge og informere om hvorfor det blir lagret og hvem som har tilgang til dokumentasjonen. Elevenes arbeid er viktig å ta vare på for å bygge opp elevenes portefølje gjennom et treårig løp. Ikke nok med at dette skaper grunnlag for faglige samtaler mellom elev og lærer, men det hjelper eleven i sin karriereplanlegging, noe som det satses stort på i hele grunnopplæringen med nytt fag; Utdanningsvalg på ungdomsskolen og prosjekt til fordypning på yrkesfag i videregående skole.

LMS er et godt verktøy for dokumentasjon og lagring, det er utviklet moduler som ivaretar all vurdering underveis i alle fag i form av karakterer, og uformell vurdering. Samtidig vil eleven ha god oversikt over eget fravær og orden. En individuell utviklingsplan.

Datatilsynet på sin side mener det skal veldig gode begrunnelser til for å ta vare på elevenes vurderinger og dokumentasjon i form av oppgaver og besvarelser utover det året som vurderingene gjelder. I skolen er det viktig både for eleven selv, foreldre og lærer for å kunne følge progresjon og faglig utvikling i et treårig utdanningsløp. Vi må sikre sammenhengen mellom underveis vurdering og sluttvurdering i fag som går over flere år.

Å ha gode sletterutiner er viktig og det er noe vi ikke er flinke nok til, personvernet står hele tiden i fare samtidig som tilgjengeligheten, offentliggjøring og nettbruk øker. Så vi har utfordringer i forhold til å finne gode løsninger på dette. Jeg tror veien å gå er å ha opplæring både med lærere, foreldre og elever på området, for kunnskapen er tydelig ikke god nok. Like viktig som sletteregler er å gi tilstrekkelig informasjon om hva skolene bruker av dokumentasjons arenaer, hva som lagres, hvor det lagres, hvem som har tilganger osv. Men vi kan trygt si vi har kommet oss videre fra tidligere å ha alt på elevdokumentasjon på papir i permer som sto på lærerens pult, ikke mye til vern av personinformasjon da.

Et annet verktøy som veldig mange har tatt i bruk er plagiatkontroll på innleverte oppgaver. Det vi ikke tenkte på var at oppgavene ble lagret i en database sammen med forfatterens navn, dette vil da dukke opp ved kontroll av andre oppgaver om det finnes treff i teksten. Vi lærer vi også. Så dette er hele tiden i endring til de bedre, men vi må være endringsvillige om vi skal klare å følge opp lovverket.

Dette arbeidet er kontinuerlig og vil hele tiden kreve oppdatering, opplæring og påpasselighet fra alle i organisasjonen. Den enkelte må få tilstrekkelig informasjon om hvordan skolen bearbeider og bruker personopplysninger, og skolen på sin side må ha gode rutiner for tilsyn, sletting og kontroll. Skoleeier må på topp se til at skolene følger de bestemmelser som kommer. Sist men ikke minst må datatilsynets krav samkjøres med de krav til dokumentasjon som utarbeides for skolen.