Nok en Spania-skole får refs

Den skandinaviske skolen på Costa Blanca i Spania står nå i fare for å miste statsstøtten.

Den svenske Skolinspektionen har hatt tilsyn, og skolen får nå tre måneder på å rydde opp etter at det ble avdekket en rekke feil og mangler.

Skolinspektionen skriver i sin rapport at skolen driver en virksomhet som i store deler ikke oppfyller de nasjonale kravene for svensk utdanning. Ifølge tilsynet er det ingen samlet tråd i skolens kunnskapsresultat på et overordnet nivå. Dessuten går ikke undervisningen ut fra læreplanens mål i noen av fagene. Det siste punktet mener Skolinspektionen er svært alvorlig, skriver Spaniaavisen.

Rapporten kommenterer også at rektor ikke driver med systematisk oppfølging av virksomheten, utenom den daglige kontakten med de ansatte. Skolens styre har dessuten liten eller ingen kjennskap til læreplanen eller kvaliteten i undervisningen.

 

Her er punktene fra Skolinspektionens tilsyn:

  • Rektor passer ikke på at skolens personell i førskoleavdelingen og grunnskolen arbeider ut fra de nasjonale målene.
  • Skolen oppretter ikke individuelle utviklingsplaner som læreplanen krever.
  • Lærerne klarer ikke oppfylle noen av læreplanens krav i samtlige fag.
  • Rektor tar ikke ansvar for at skolens resultat evalueres i forhold til læreplanen, og ser til at de oppfyller de nasjonale målene.
  • Styret for skolen tar ikke ansvar for oppfølging og evaluering av virksomheten.
  • Lærerne arbeider ikke nok med å tilrettelegge undervisningen etter elevenes behov, forutsetninger, erfaring og oppførsel.
  • Rektor og lærere arbeider ikke aktivt med å gi elevene innflytelse over undervisningens innhold og utforming.
  • Skolens sammensetning av elever i 6. årskull er ikke forenlig med grunnskoleloven.