Krav om politiattest for tilsetting i videregående skole

Opplæringsloven sier at den som skal tilsettes i videregående skole, må legge fram politiattest som skal vise om vedkommende er siktet, tiltalt eller dømt for seksuelle overgrep. Dette punktet er foreslått endret og er ute på høring.

Stortinget anmodet i juni 2004 Utdannings- og forskningsdepartementet om å komme med forslag til endring av opplæringsloven og friskoleloven slik at det ble innført krav om politiattest for tilsetting i videregående skole. Departementet fulgte opp dette i Odeltingsproposisjon nr. 57 (2004-2005), og endringen ble vedtatt ved lov av 17. juni 2005 nr. 105.

Det følger nå av opplæringsloven paragraf 10-9 tredje ledd og friskoleloven paragraf 4-3 tredje ledd at ”den som skal tilsetjast i vidaregåande skole, må leggje fram politiattest. Attesten skal vise om vedkommande er sikta, tiltalt eller dømd for seksuelle overgrep.” Attesten skal slik det fremgår også vise andre seksuelle overgrep enn de som er begått mot barn. 

Det er imidlertid ikke vedtatt et tilsettingsforbud i videregående skole for dem som er domfelt for seksuelle overgrep, slik det finnes for grunnskolen. Det legges opp til at denne vurderingen skal foretas av tilsettingsmyndighetene. Det er heller ikke grunnlag for at det kan kreves politiattest av andre som regelmessig oppholder seg i den videregående skolen, slik det er for grunnskolen.

Utdanningsdirektoratet har i lys av dette foreslått endringer i opplæringsforskriften både når det gjelder tilsetting i grunnskolen og i den videregående skolen. I dag skal politiattesten bare vise om en er siktet, tiltalt eller dømt for seksuelle overgrep mot barn. Det er foreslått endringer slik at politiattesten skal vise om en er siktet, tiltalt eller dømt for seksuelle overgrep generelt.

Bakgrunnen for dette er at Utdanningsdirektoratet ser på det som ønskelig med en størst mulig grad av likhet når det gjelder politiattestenes innhold innenfor de yrkene som jobber med barn. Dette for at ikke overgripere skal søke seg til yrker hvor kravet til politiattest ikke er like omfattende.

Imidlertid mener Utdanningsdirektoratet at opplæringsloven forhindrer at det i politiattesten vises om man er dømt for besittelse av barnepornografi, da dette ikke anses som seksuelle overgrep.

Av andre ting kan en merke seg at det forslaget skiller mellom politiattest for grunnskole og videregående skole på et vesentlig punkt. For å beskytte ungdom mot personer som er siktet, tiltalt eller dømt for voldtekt eller for tilsvarende forbrytelser har politiattesten for tilsetting i videregående skole et større omfang enn for grunnskolen.

Dette synes etter min oppfatning å være en noe merkelig begrunnelse. Det synes som om Utdanningsdirektoratet mener at ungdom over 16 år står i større fare for å bli voldtatt enn barn og ungdom under 16 år. Direktoratet har heller ikke begrunnet dette.

Så får man se hvordan det endelige forslaget ser ut etter at forslaget har vært ute til høring. Fristen er 15. januar 2006, så vi må belage oss på å måtte avvente dette enda en stund.

(Utdanning nr. 24/2005)