Høyre-aksjon på Utdannings nettsted

Månedens spørsmål på nettstedet vårt er om du har tillit til utdanningsminister Kristin Clemet (H). Seks av ti hadde i morges tillit til statsråden. Om det er et overraskende resultat, kan mye av forklaringen være at Høyres Hovedorganisasjon har lyktes me

Mens landets lærere torsdag gikk ut i gatene for å vise at de har null tillit til utdanningsminister Kristin Clemet, mobiliserte Høyres organisasjons- og kampanjesjef, Nordan Helland, sine tropper.
 
I en e-postmelding med "høy prioritet" tok Helland opp at det foregår "en viktig avstemning på Utdanningsforbundets hjemmesider med spørsmål om du har tillit til Kristin Clemet. Husk at Clemets modige beslutning om å la kommunene overta forhandlingsansvaret vil gi kommunene bedre muligheter til å tilpasse undervisningsopplegget lokalt. Derfor vil beslutningen til syvende og sist bidra til bedre læringsutbytte for elevene".
 
Helland kunne tilfreds slå fast at partiet ledet avstemningen på streikedagen.
"La oss slå dem ned i støvlene - på selve streikedagen - og vise at vi ikke sitter stille og ser på en streik mot et standpunkt som et bredt flertall av våre folkevalgte står bak," appellerte Helland. Han har åpenbart fått partifellene sine til å gjøre jobben ordentlig.
 
En travelt opptatt Nordan Helland sier til Utdanning at slike organiserte aksjoner er helt vanlig. Vi fikk denne korte kommentaren fra organisasjons- og kampanjesjefen idet han skulle i et møte i morges. Han lovte å ringe tilbake for å utdype hva han mente. Da han ringte tilbake, hadde hovedorganisasjonen fått laget en pressemelding om saka.
 
Ikke vanlig i andre partier
Informasjonssjef i Arbeiderpartiet, Tommy Skar, sier at partiet hans ikke har noe system med å oppfordre partiets medlemmer til å delta i slike avstemninger.
- I alle fall ikke organisert, sier Skar.
 
Organisasjonssjef Leif Hjeltnes i Fremskrittspartiet opplyser at heller ikke partiet hans har noe opplegg for å få partifellene til å delta i avstemninger på Internett.
- Det kan være at vi gir beskjed til kolleger på kontoret om bestemte avstemninger som foregår, sier Hjeltnes som mener slike mobiliseringer gir et skjevt bilde av folkemeningen.
- Slike avstemninger må vi ta med en klype salt, sier organisasjonssjefen i Frp.