Oslo og Akershus får én felles høgskole
Høgskolen i Oslo og Høgskolen i Akershus fusjonerer til én høgskole fra 1. august 2011.
Det ønsker styrene ved de to høgskolene og søknad går nå til Kunnskapsdepartementet, som endelig vil bestemme fusjonen. Departementet har tidligere i denne prosessen signalisert at det ønsker en sammenslåing, og sammenslåingen vil bli vedtatt i statsråd utpå nyåret.
Den nye høgskolen får navnet Høgskolen i Oslo og Akershus og vil ha studiested både i Pilestredet i Oslo og på Kjeller i Skedsmo. Samlet vil Høgskolen i Oslo og Akershus bli landets største statlige høgskole, med 16 000 studenter og 1600 tilsatte.
– Ved å slå sammen høgskolene får regionen et bedre samordnet tilbud innen profesjonsrettet utdanning og forskning, sier rektorene ved de to høgskolene, Sissel Østberg (HiO) og Jan Grund (HiAk) i en pressemelding.
Den sammenslåtte høgskolen vil arbeide for å få status som universitet, og blir i tilfelle Oslo-Akershus-regionens tredje, ved siden av Universitetet i Oslo og Universitetet for miljø- og biovitenskap.
– Vi vil utvikle et profesjons- og arbeidslivsrettet universitet, spesialisert på utdanning og forskning omkring viktige samfunnsoppgaver, og som viktig supplement til de to andre universitetene i hovedstadsregionen, sier Østberg og Grund.
Vedtaket om sammenslåing ble på HiO fattet med 10 mot en stemme, mens vedtaket på HiAk var enstemmig.