Forsøk med ny førskolelærerutdanning

Kunnskapsdepartementet har gitt Høgskulen i Sogn og Fjordane (HiSF) i oppdrag å sette i gang en pilot for ny førskolelærerutdanning fra og med høsten 2012.

Høgskolen i Sogn og Fjordane får prøve ut ny førskolelærerutdanning, melder Kunnskapsdepartementet på sin nettside.

Førskolelærerutdanningen skal i 2013 legges om i hele landet.

- De endringene vi nå gjør i førskolelærerutdanningen er helt nødvendige for å lykkes med våre mål for økt kvalitet i barnehagen, sier statsråd Kristin Halvorsen.

Arbeidet med ny førskolelærerutdanning ble satt i gang etter NOKUTs evaluering som ble presentert i september 2010. Et faglig sammensatt rammeplanutvalg har utarbeidet et forslag til ny rammeplan som departementet nå har sendt på høring. Hovedelementene i den nye utdanningen er overgang fra en fagbasert utdanning til en utdanning basert på tverrfaglige kunnskapsområder. Utdanningen skal også forholde seg til Nasjonalt kvalifikasjonsrammeverk.

- Høgskulen i Sogn og Fjordane tilbyr allerede i dag en god førskolelærerutdanning og de får nå muligheten til å tilby sine studenter en rykende fersk utdanning som vi er sikre på skal bli enda bedre enn den vi har i dag, sier Halvorsen.