Stempler de nasjonale prøvene som et uetisk eksperiment

- Framgangsmåten ved innføringen av de nasjonale prøver er et etisk tvilsomt eksperiment. Testene er uferdige med usikker kvalitet og er uegnet som måleredskap, mener avdelingsoverlege og professor Elling Ulvestad.

I et innlegg på nettstedet forskning.no skriver Ulvestad at prøvene neppe ville blitt tatt i bruk dersom de hadde blitt skikkelig evaluert av fagmiljøene som utformet dem. Ulvestad påpeker videre at spørsmålet om prøvenes kvalitet har vært lite framme i debatten.
 
Ulvestad peker på at en forutsetning for at tester skal fungere, er at de måler det de skal, at de anvendes riktig og at de benyttes på problemstillinger de er utviklet for.
 
- Dersom disse forutsetninger ikke oppfylles, vil testene gi misvisende resultater, uttaler Ulvestad, og trekker paralleller til den medisinsk testing og forskning: Her vil en forsker som konstruerer en test, men som ikke dokumenterer testens egenskaper, aldri få testen anerkjent.
 
Tester som brukes innen medisin, psykologi, sosiologi og naturvitenskap er derfor nøye utprøvd for å dokumentere at de virkelig måler det de skal måle.
 
- Det å foreskrive behandling på basis av tester som ikke er evaluert med en akseptert metode, helst av uavhengige eksperter, er å betrakte som en uetisk handling, uttaler Ulvestad.
 
Forskere har advart
Ulvestad opplyser at han har forsøkt å finne ut av hvorvidt de nasjonale testene er i stand til å måle det de skal. I slutten av februar i år fant han på Internett en ekspertvurdering som er en evaluering av kvaliteten på de nasjonale prøvene fra våren 2004 og er utarbeidet på bestilling fra Utdanningsdirektoratet.
 
I rapporten har en rekke kritiske bemerkninger til prøvene. Gruppa anbefaler en grundig utprøving av testene ut på forhånd blant et utvalg elever og evalueres før de gjennomføres i stor skala.
 
Også fagmiljøene som har utarbeidet prøvene, har kommentert ekspertevalueringen. Det blir konkludert med at de nasjonale prøvene er under utvikling, og at de ennå ikke er gode nok til at man kan stole på resultatene.
 
Et uetisk eksperiment
- Konklusjonen betyr at våre barn er deltagere i et gigantisk nasjonalt eksperiment. Konsekvensen av dette forskningsprosjektet er det ingen som kjenner. Som forsker er jeg bekymret for hvordan et slikt eksperiment kan settes i verk uten at det er etisk klarert og offentlig debatter, uttaler Ulvestad, og peker på at det i all eksperimentering med mennesker skal foreligge et samtykke.
 
- Kan det være slik at Stortinget har gitt generelt samtykke på vegne av alle foreldre? I så tilfelle har de tiltatt seg en rettighet som ikke harmonerer med de verdier som det samme Storting ønsker å forfekte innen helsesektoren, skriver Ulvestad, og videre:
 
- Et sentralt spørsmål blir derfor om foreldre er villig til å akseptere at offentlige instanser skal kunne eksperimentere med og endatil lage profiler av deres barn uten at de blir forespurt. Er dette mulig i et demokrati?
 
Ulvestad retter en flengende kritikk mot Storting og regjering som har presset fram bruken av et uegnet måleredskap, og også mot Utdanningsdirektoratet som har hatt den overordnete styringen med utviklingen og gjennomføringen av testene.
 
- Jeg tror at innføringen av de nasjonale prøvene hemmer mer enn det fremmer norsk skole, og at ettertiden derfor vil vurdere prosjektet som mislykket og forfeilet, avslutter Ulvestad.
 Les hele kronikken: http://www.forskning.no/Artikler/2005/mars/1110269545.03