Ønsker mer kompetanse om LHBT i skolen
– De som jobber i skolen kan utgjøre en positiv forskjell i unge menneskers liv, sier lederen for Landsforeningen for lesbiske, homofile, bifile og transpersoner, Bård Nylund.
Ikke bare landsforeningen ser behovet for økt LHBT-kompetanse i skolen. Rosa kompetanse har nylig inngått samarbeid med både Utdanningsforbundet, Foreldreutvalget for grunnopplæringen (FUG) og Elevorganisasjonen.
– Skolen er vårt viktigste satsingsområde fordi skolen møter unge mennesker i en periode av livet der mange har spørsmål knyttet til sin identitet. Vi vet at unge LHBT-personer er ekstra utsatte for psykiske vanskeligheter, rusbruk og vold. De som jobber i skolen kan utgjøre en positiv forskjell i unge menneskers liv, sier Nylund i en pressemelding.
Utdanningsforbundet er én av organisasjonene som støtter opp om det arbeidet som Rosa kompetanse gjør.
– Utdanningsforbundet støtter tiltaket "Rosa kompetanse skole" i LLH, som gir et tilbud om å reflektere sammen over hvordan man kan vise interesse og omsorg, og ikke minst hvilket språk man bruker når seksualitet og seksuelle preferanser er temaet i klasserommet, sier Ragnhild Lied, leder i Utdanningsforbundet.
Hun sier at etisk bevissthet og faglig kompetanse er kjernen i lærerrolla, og at dette er grunnleggende for å skape gode vilkår for barn og unge i skolen.
– Det hviler derfor på oss et ansvar for å sikre en trygg skoletid for elevene. Skolen skal være et sted elevene opplever å vokse som mennesker, hvor de blir trygge på egen identitet og hvor eleven kan møte hverandre med respekt og interesse, sier hun.
Kunnskapsløftet er tydelig på at det skal undervises om lhbt. Læreplanene i naturfag, samfunnsfag og RLE har kunnskapsmål som blant annet omhandler ulike familieformer, seksuell orientering og kjønnsidentitet.