Førsteklassinger blir utestengt

Dersom en førsteklassing ved en skole i Halden får fem anmerkninger i løpet av en uke, blir eleven utestengt fra hyggestund på fredager.

Anmerkningene kommer som følge av at eleven ikke klarer å sitte i ro eller rekker ikke opp hånda før han eller hun snakker. Anmerkningen gis som kryss eller strek bak navnet, og fem streker eller kryss fører til utestengelse fra hyggelig aktivitet på fredag, skriver VG.

Dette har skapt reaksjoner, noe rektor Per Ole Pihlstrøm forstår.

– Disse reglene og konsekvensene ble innført sist skoleår, men er ikke stadfestet og vedtatt som en varig policy. Vi er i en prosess med å prøve ut dette nå, men dette skal evalueres i dette skoleåret, sier rektoren.

Professor i pedagogikk ved Universitetet i Oslo, Stein Erik Ulvund, mener dette er for brutalt.

– Konsekvenser bør ha sammenheng med hvilket regelbrudd som blir begått. Flere førsteklassinger er ikke fylt seks år en gang, og mange er litt urolige - uten at de skal straffes for det, sier han.

FUG-leder Christopher Beckham sier i en kommentar at dette er en gammeldags og utdatert metode å utøve klasseledelse på.

– Mobbesituasjoner kan oppstå når elever henges ut i klassen og det ødelegger lærelysten. Det er heller ikke en god måte å få til et godt hjem-skole-samarbeid på, sier han.

Sosialpedagog Anita Røsæg sier dette er for strengt og hører hjemme i 1930-årene.