For dyrt å være Montessori-skole
Markabygda og Flatanger Montessoriskoler i Nord-Trøndelag har meldt seg ut av Norsk Montessoriforbund i høst.
Årsaken er at skolene mener medlemskapet er for dyrt.
Styreleder Widar Skogan i Norsk Montessoriforbund sier til Adresseavisen at han håper skolenes utmeldinger er bygd på feilvurderinger og misforståelser.
– Alle som har ønsket å starte en montessoriskole, har fått hjelp fra oss, og deretter er de blitt medlem av forbundet. Vi har ikke opplevd utmeldinger tidligere, sier Skogan og legger til:
– Skal et fellesskap fungere, forutsetter det at det ikke er noen gratispassasjerer. Vi vil ikke akseptere at skolene bruker montessorilæreplanen, hvis de ikke er medlem av forbundet.
Han kaller utmeldingen en usolidarisk handling i forhold til de andre montessoriskolene.
Har ikke vært tema
– Utmelding av forbundet har ikke vært noe tema hos oss, sier Einar Skjegstad. Han er styreleder for Vike friskule i Møre og Romsdal. Skjegstad er også tillitsvalgt for Utdanningsforbundet i Møre og Romsdal.
– Diskusjoner om størrelsen på medlemskontingenten vil det alltid være. Slik er det også i Utdanningsforbundet. Men så langt har vi vært godt fornøyd med all hjelp og støtte vi har fått fra forbundet. Derfor har det ikke foreligget noe forslag om å trekke seg ut, sier Skjegstad.
Vike friskule har 42 elever. Den ble etablert da grendeskolen ble nedlagt i 2002.
For høy pris
Markabygda og Flatanger montessoriskoler har vært medlem i forbundet siden 2004, men nå synes de prisen er blitt for høy.
Markabygda montessoriskole med rundt 50 elever betaler rundt 25.000 kroner i året for sitt medlemskap, mens Flatanger med 37 elever betaler drøyt 20.000 kroner. Begge skolene drives på grunnlag av statsstøtte. I Markabygda betaler foreldrene en liten sum i skolepenger. I Flatanger er det ingen skolepenger.
Rektor Susann Skotnes ved Flatanger montessoriskole avviser at skolen hennes er gratispassasjer. Hun mener skolen tidligere har betalt for å bruke montessorilæreplanen.
Brev til Utdanningsdirektoratet
Montessoriforbundet har sendt brev til Utdanningsdirektoratet der de hevder at skolene ikke kan bruke læreplanen etter at de har meldt seg ut av forbundet.
– En skole kan ikke endre læreplanen uten at det foreligger en godkjenning fra Utdanningsdirektoratet. Hvis det er slik at skolen ønsker å gå over til Kunnskapsløftet, så er det noe vi må ta stilling til, sier avdelingsdirektør Cathrine Børnes i Utdanningsdirektoratet til Adresseavisen.