Bruk pengene på varige verdier
- I stedet for fortsatt å bruke penger på å kjøpe aksjer som bare faller i verdi, kan vi satse på prosjekter som gir varige verdier. Til tross for krisen, har Norge fortsatt et betydelig handlingsrom, skriver redaktøren i Utdanning.
Finanskrisen i verden blir bare verre og verre for hver dag som går, og ingen tør eller vil si noe sikkert om hvor det hele vil ende. Store banker og finansinstitusjoner går over ende, og det er mange andre som også trekkes med i dragsuget. På et eller annet tidspunkt vil bunnen bli nådd og pilen peke oppover igjen, men det er svært mange som vil merke konsekvensene av den krisen hele verden nå snakker om. Ikke minst vil den ramme mange unge boligkjøpere fordi verdien på boligene synker samtidig som det er fare for at rentene går motsatt vei.
Det som skjer ute i verden rammer selvsagt også Norge, vi er i høy grad en del av den internasjonale økonomien. Spekulasjonene går høyt om hvor mye Oljefondet – som er vårt nasjonale aksjefond – vil tape på børsraset. Det er imidlertid ingen tvil om at tapene kommer til å bli store, bare i september kjøper fondet aksjer for over 30 milliarder kroner. De aksjene kommer neppe til å være så mye verdt i oktober, for å si det forsiktig. I oktober legger også regjeringen fram sitt forslag til statsbudsjett for 2009, og det budsjettforslaget blir det viktigste finansminister Kristin Halvorsen (SV) hittil har lagt fram. Ikke med tanke på valget om ett år, men med tanke på samfunnsutviklingen her i landet det kommende året. Finansministeren bør etter vår oppfatning lytte nøye til rådene som kommer fra forskningsdirektør Ådne Cappelen i Statistisk sentralbyrå.
Til Dagens Næringsliv sier Cappelen at regjeringen bør legge fram en plan B for å redde økonomien fra en kraftig nedtur. Det han helt konkret tenker på er å ha klar en liste av utbyggingsprosjekter som kan gjennomføres raskt. – For at konjunkturpolitikken skal være effektiv, må hun finne fornuftige prosjekter som kan virke fort og som retter seg mot deler av økonomien hvor det er ledig kapasitet, sier Cappelen til avisen. Han peker på at veiprosjekter kan ta mange år å få satt i gang fordi de normalt krever så mange avklaringer før de kan iverksettes. Vi har imidlertid et godt forslag til prosjekter som kan iverksettes på kort varsel: Rehabilitering og utbygging av skoler og barnehager. De fysiske forholdene i mange skoler og barnehager er så dårlige at det i mange tilfeller går på helsa løs. Etterslepet i forhold til det reelle behovet er stipulert til flere titalls milliarder kroner, blant annet av kommunenes egen interesseorganisasjon, KS. Dette er også en sak Elevorganisasjonen og Utdanningsforbundet er svært opptatt av.
Andre byggeprosjekter stopper nå mer eller mindre opp på grunn av finanskrisen, og den ledige kapasiteten i byggebransjen bør settes inn på å sette i gang helt nødvendige offentlige prosjekter. I tillegg til skoler og barnehager, er det også store, udekte behov innenfor helse og samferdsel. I stedet for fortsatt å bruke penger på å kjøpe aksjer som bare faller i verdi, kan vi heller satse på prosjekter som gir varige verdier. Til tross for krisen, har Norge fortsatt et betydelig handlingsrom.