Benytt barne- og ungdomsarbeidernes kompetanse
Det er en kjent sak at det er stor mangel på førskolelærere (eller barnehagelærer), og man snakker om å heve kompetansen i barnehagene!
Eivind Bratberg er kontaktlærer på Vg2 barne- og ungdomsarbeiderfag og medlem av prøvenemnda for barne- og ungdomsarbeider
Jeg er positiv til forslaget fra Øie-utvalget om nye krav til bemanning i barnehagen, der et av forslagene går på at 25 prosent av personalet skal ha fagbrev som barne- og ungdomsarbeidere.
Barne- og ungdomsarbeiderfag er et forholdsvis nytt fag (1994), og jeg opplever gjennom min jobb som lærer og mitt verv som prøvenemnd for fagprøver i faget at det fortsatt er usikkerhet rundt hva man kan forvente og hvilke krav man kan stille til en barne- og ungdomsarbeider ute i arbeidslivet. Spesielt opplever jeg dette i skolen. Det er viktig å vise at det er forskjell på å være en god assistent og en god barne- og ungdomsarbeider når det kommer til ansvarsområde og arbeidsoppgaver. Og her er det ennå et stykke igjen å gå. Når førskolelærere og lærere klager over økte krav til dokumentasjon og mindre tid til pedagogisk arbeid, kjenner jeg meg absolutt igjen, men samtidig vet jeg at kompetansen til mange barne- og ungdomsarbeidere ikke blir utnyttet til det fulle både i barnehager og i skoler. Jeg mener det er minst like viktig å promotere og markedsføre dette faget, og ikke minst å klargjøre ansvarsområde og arbeidsoppgavene til en barne- og ungdomsarbeider.
Slik det er i dag, tør jeg påstå at mange av kompetansemålene i utdanningen jobber de med mens de er på skolen og i læretid, men de må kjempe og stå på for å bli vist tilliten til å få tildelt ansvar- og arbeidsoppgaver ute i arbeidslivet utover det en god assistent har. Utdanningsforbundet sier at de ikke støtter forslaget om å opprette et løp der barne- og ungdomsarbeidere med fagbrev kan søke på førskolelærerutdanningen, en såkalt y-vei, og Evy Ann Eriksen uttaler i bladet Utdanning 13. april 2012: « Vi er klar over at y-veien har fungert godt for de som har fagbrev i elektrofag og ønsker å bli ingeniører. Men nå er myndighetene i gang med å utarbeide en helt ny førskolelærerutdanning. Da ønsker vi ikke at det åpnes for en alternativ vei inn i yrket i konkurranse med den nye utdanningen. Den nye førskolelærerutdanningen vil ha høye krav til teoretisk kompetanse.» Fremfor å stenge døra totalt, burde Eriksen åpnet for å se på hva som skulle til, og hvilke endringer i utdanningsløpet til barne- og ungdomsarbeiderfaget som kan endres, slik at en slik mulighet åpner seg.
Jeg ville tro det kunne være en stor fordel for førskolelærerutdanningen og få inn barne- og ungdomsarbeidere som i motsetning til elever som har gått et rent studiespesialiserende løp, har både en teoretisk og praktisk kompetanse innen blant annet områder som pedagogikk, utviklingspsykologi, rammeplan og gjeldende lovverk for barnehage. Er ikke denne kompetansen verdt noen ting når man skal søke på førskolelærerutdanningen? I det siste har det i mediene vært mye fokus rundt barnevernet og Christoffer-saken. Og i et debattprogram på NRK 26. april kl. 21.30 ble det sagt av Linda Hofstad Helleland (Høyre) at førskolelærerutdanningen ikke har noen obligatorisk undervisning om vold og overgrep. Det syns jeg er svært urovekkende.
Som et lite stikk i siden til hva Evy Ann Eriksen uttalte om at det må være krav til høy teoretisk kompetanse for å komme inn på førskolelærerutdanningen, så vil jeg bare nevne at barne- og ungdomsarbeiderutdannelsen har flere kompetansemål som går direkte på vold, kriminalitet, overgrep, barnevernsarbeid, meldeplikt og tegn på omsorgssvikt. Mitt håp og ønske er at barne- og ungdomsarbeiderutdanningen blir gjort om til et løp som gir studiekompetanse (da det vil være med å heve statusen på yrket). Her støtter jeg LO og nestleder Tor Arne Solbakkens utspill om at alle elever skal være studiekompetente etter videregående, både de som har fullført fag eller svennebrev og elever som har fullført et vanlig studieforberedende løp. Videre må samarbeider mellom skole og arbeidsliv forsterkes ytterligere, slik faget PtF (Prosjekt til Fordypning) har bidratt til. Det innebærer praksis fra første dag. Jeg opplever etter Kunnskapsløftet, at man nokså ensidig har fokusert på helsearbeiderfaget og satt inn mange ressurser og midler på rekrutteringsarbeid, NM i helsefagarbeid og lignende både på landsnivå, fylkesnivå og lokalnivå. Og det er vel og bra, men jeg føler at en annen viktig utdanning innen helse- og sosialfag (eller helse- og oppvekstfag) blir skadelidende og glemt i dette ensporete fokuset.
Det fins en yrkesgruppe med en kompetanse som ikke blir brukt optimalt, og som ikke blir verdsatt godt nok! Gjør noe med det, og benytt muligheten nå mens stortingsmelding 13 ennå er «varm»! Promoter barne- og ungdomsarbeiderfaget på lik linje med helsefagarbeideren. Vi trenger begge!