AUF startet valgkampen

– Ikke stol på høyresiden. Vi vil ha Jens, ikke Jensen, sa AUF-leder Martin Henriksen til 750 ungdommer på sommerleiren på Utøya.

Henriksen åpnet sommerleiren, som varer fram til søndag.

– De siste fire årene har vi hatt en rødgrønn regjering og vi har fått til mye. Lista over AUF-seire er lang, blant annet gratis skolebøker, stans i skoleprivatiseringa og ungdomsgaranti.

– Skattekutt betyr velferdskutt

Det kan vi være stolte over, sa Martin Henriksen i åpningstalen.

Han sa at Norge vil få en annen retning dersom høyresiden kommer til makta, og at valget handler om å velge side.

– Mellom de som vil ha en felles, offentlig skole, og de som heller vil ha privatskoler for de få.

På sommerleiren på Utøya sparket Henriksen og AUF i gang valgkampen og han ba folk om ikke å stole på høyresiden.

– Milliarder i skattekutt betyr milliarder i velferdskutt. Det går ikke. De må kutte en plass.

– Færre tomme pulter

Noen må tape. Kanskje blir det norske skoleelever, som mister de gratis skolebøkene vi har innført, sa han.

– Vi sa at vi ville at alle småsøsknene våre skulle få barnehageplass. Det har vi fått til. Vi ville ikke tillate at skolen ble delt inn i et A og B-lag. Så vi stansa privatiseringa av skolen. Vi gjennomførte det vi sa vi skulle gjøre, sier Henriksen.

Videre snakket han om hva partiet vil kjempe for de neste fire årene.

– Vi skal bekjempe frafallet i skolen, så færre pulter står tomme. Vi vil ha flere lærere og mer kvalitet i skolen, så alle elever blir sett og alle får utnytta evnene sine. Vi skal ha det bra hjemme i stuene våre, på arbeidsplassen, i klasserommene våre, men vi tror at Norge også kan gjøre en forskjell i verden, sa Martin Henriksen.