William Nygaards legat til Cathrine W. Tellefsen

Hvert år deler Aschehoug forlag ut William Nygaards legat. I år går den til en realist med et sterkt ønske om at alle skal få gleden av å lære fysikk.

Cathrine W. Tellefsen er universitetslektor i fysikk, og har siden 2003 vært tilknyttet Aschehoug forlag. Hun har vært en sentral forfatter i læreverk både i fysikk og naturfag til læreplanene i Kunnskapsløftet for videregående skole.

I forbindelse med utviklingen av digitale ressurser i disse fagene har hun vært en nøkkelperson. I dag er nettstedene i naturfag de mest besøkte av alle nettstedene på Lokus, Aschehoug Undervisnings læringsportal.

«Cathrine W. Tellefsen innehar de egenskapene som gjør henne til en særdeles verdifull forfatter: Hennes faglig solide plattform kombinert med kreativitet, et formidlertalent og et engasjement for fag og elever er grunnleggende kvaliteter å bringe inn i arbeidet med å utvikle god undervisningslitteratur», heter det i begrunnelsen fra forlaget.

Tellefsen har i mange år jobbet som lærer i videregående skole i Asker og Bærum, og ble i 2010 nominert til Norges representant til tittelen Europas beste fysikklærer.

Selv har hun følgende kommentar til tildelingen: «Det er litt rart. Jeg tenker at jeg er en helt alminnelig person – men samtidig har jeg lyst til å si at det som gjør meg god, er at jeg er en del av et gode team, der alle rundt meg er både dyktige og rause.»

Tellefsen har i alle år vært sterkt engasjert i faget, og hun er svært opptatt av å få elevene til å like naturfag og fysikk.

«Jeg prøver hele tiden å sette meg inn i elevenes ståsted. Naturfag og fysikk er fag som krever tid til å tenke. I dag skal alt gå så fort, og hvis man ikke tar seg tid til å forstå disse fagene, så kan man heller ikke mestre dem. Jeg er opptatt av å motivere elevene til å bruke tid og krefter på det faglige. Da forstår de mye mer, og da blir det morsomt å lære. Motivasjon og mestring går hånd i hånd», sier Tellefsen.

Ikke minst har jentene tradisjonelt sett valgt bort fysikk. Det forsøker Tellefsen å endre.

«Jeg er veldig opptatt av at alle skal få gleden av å lære fysikk – også jenter. Læreboktradisjonen har nok vært slik at dette stoffet har truffet guttene bedre enn jentene. Jeg prøver å gjøre noe med det. Jeg ønsker å treffe jentene bedre, og samtidig treffe alle like mye!» sier Tellefsen.

Fakta om William Nygaards Legat

William Nygaards legat ble opprettet i 1972 i forbindelse med Aschehougs 100-årsjubileum. Legatet tildeles forfattere av eller bidragsytere til skolebøker, lærebøker, fagbøker utgitt av Aschehoug forlag. Legatet kan ikke søkes. Utdeling skjer ved styret i Aschehoug forlag. Legatet er på 50 000 kroner.

Cathrine Wahlstrøm Tellefsen

Bor på Bekkestua i Bærum.

Jobber som universitetslektor i fysikk ved UiO. Har permisjon fra jobben som lektor i fysikk og matematikk ved Valler videregående skole i Bærum.

Lærebokforfatter i fysikk for videregående skole med boka ERGO Fysikk (Aschehoug forlag) og naturfag for videregående skole med utgivelsene Naturfag 5, Naturfag 3, Naturfag 2 (Aschehoug forlag).