Lærere hetser KS på Facebook

I den åpne Facebook-gruppa "Arbeidstidsforhandlingene" blir folk i KS omtalt som «Ekle kryp», «makk», «grundig lobotomert», «kjøtthue» og «dust» av streikende lærere.

Tidligere har Utdanning skrevet om tonen blant noen medlemmer av gruppa. Blant annet gikk tidligere leder av Utdanningsforbundet, Helga Hjetland, ut og  sagt at hun er forskrekket over tonen som noen lærere velger å bruke.

– Jeg var forskrekket over at lærere som jobbet med unger, kunne bruke et slikt språk, sa tidligere leder for Utdanningsforbundet, Helga Hjetland, til Utdanning 24. juni.

Nå ser det ut til at tonen har skjerpet seg etter bruddet med KS i forrige uke. Nylig sa primus motor for gruppa, Preben Pettersen Uthus, at temperaturen har senket seg.

 

– Sundnes får gjennomgå mest

KS-ledelsens opptreden i konflikten sammenlignes blant annet med Quislings glansdager. «Ekle kryp», «makk», «grundig lobotomert», «kjøtthue» og «dust» er andre karakteristikker som KS-lederne må tåle i den åpne Facebook-gruppen «Arbeidstidsforhandlingene», skriver Aftenposten.

Gruppen har over 30.000 medlemmer, og det er KS-leder Per Kristian Sundnes som får gjennomgå mest. Ettersom gruppen er åpen, kan hvem som helst melde seg inn ved å trykke «liker» på siden. Mange av utfallene mot KS-ledelsen kommer blant annet fra lærere.

Hovedtyngden av innleggene bruker imidlertid en mer diplomatisk tone enn de Aftenposten trekker fram. Noen advarer også mot å spre negative personkarakteristikker, understreker avisen.

– Jeg synes det er trist at det også for lærere virker som om tastaturet blir en buffer mellom den fornuftige tanke og følelsesmessige reaksjoner man har i en slik konflikt, sier psykologiprofessor Willy-Tore Mørch.

Preben Pettersen Uthus, som står bak facebooksiden, sier det er lagt opp til at hver enkelt står ansvarlig for det de skriver, og at de opptrer ordentlig. Han sier han av og til er inne og sletter upassende innlegg.

 På siden skriver han:

"Kjære kollegaer. Jeg oppfordrer dere alle til å angripe sak og ikke person i den konflikten vi nå står oppe i. Som jeg hele tiden har fremhevet er vi best tjent med saklig informasjonsarbeid. Personkarakteristikker og liknende skal vi holde oss for gode til. Det er viktig å huske på at dine ytringer her inne er offentlige ytringer, og at det er mange øyne og ører som følger med på hva som blir sagt her inne nå. Om det ikke tjener saken er det ikke sikkert du skal gjøre det."

 

– Uakseptabelt

Nestleder Steffen Handal i Utdanningsforbundet mener lærerne som blåser ut på Facebook-siden, ikke er representative.

– Vi synes det er helt uakseptabelt med den typen mobbing, sier Handal.

Styreleder Gunn-Marit Helgesen i KS er forsiktig med hva hun sier, og arbeidsgiverforeningen har ikke noe ønske om å piske opp stemningen ytterligere. Hun minner imidlertid om at lærerne skal være forbilder for barna, og at de er viktige i kampen mot mobbing. (©NTB)