Klare for streik i Oslo
Dersom ikke meklingen i lønnsoppgjøret i Oslo kommune fører fram, tar Unio ut over 500 medlemmer i streik fra onsdag 27. mai.
En streik vil ramme 5500 barn og elever i barnehage og skole, og føre til lenger ventetid for pasienter.
Unio varslet Oslo kommune tirsdag ettermiddag. Fristen for å bli enige i meklingen er ved midnatt tirsdag 26. mai.
- Det viktigste spørsmålet i år er pensjon. Oppnår vi ikke en god løsning, er våre medlemmer klare til å streike, sier Terje Vilno, forhandlingsleder i Unio Oslo kommune.
Unio tar ut flere medlemmer ved bestillerkontorene i bydelene, som normalt sørger for utskriving av pasienter til hjem, sykehjem eller rehabilitering. Dette betyr at det vil bli lenger ventetid for pasienter. På flere sykehjem vil også fysioterapitilbudet bli redusert.
Unio tar også ut sine medlemmer ved:
Hersleb ungdomsskole
Lilleborg barneskole
Møllergata barneskole
Ruseløkka barne- og ungdomsskole
Tøyen barneskole
Uranienborg barne- og ungdomsskole
Majorstuen barne- og ungdomsskole
Vahl barneskole
Oslo handelsgymnasium
Fagerborg videregående skole
Dette betyr trolig at alle disse skolene må stenge. Eksamen i videregående kan også bli rammet.
Unio tar dessuten ut sine medlemmer ved:
Grønland torg barnehage (Gamle Oslo)
Innspurten barnehage (Gamle Oslo)
Etterstad barnehage (Gamle Oslo)
Grünerhagen barnehage (Grünerløkka)
Sofienbergparken barnehage (Grünerløkka)
Sjokoladefabrikken barnehage (Grünerløkka)
Ola Narr barnehage (Gründerløkka)
Melkeveien barnehage (St. Hanshaugen)
Heftyes barnehage (St. Hanshaugen)
Kirsebærjordet barnehage (St. Hanshaugen)
Mor Go’Hjertas barnehage (Sagene)
Disse barnehagene vil trolig stenge. Uansett vil det pedagogiske tilbudet til barna opphøre.
Unio er hovedorganisasjonen for universitets- og høyskoleutdannede. Unio har rundt 10 000 medlemmer i Oslo kommune.