Norgeshistorie som tv-serie

Hundreårsmarkeringen er i gang for alvor. Første episode av tv-serien Drømmen om Norge - en vandring gjennom norsk kulturhistorie fra 1850 og fram til i dag - sendes i beste sendetid førstkommende søndag.

En gjennomgangsfigur i Drømmen om Norge er Stian Barsnes Simonsen, som er en slags programleder for serien. Han er seg selv, men reiser gjennom tiden, ligger i høyet med brura i Hardanger, gir tips til Ole Bull, hjelper Henrik Ibsen, diskuterer med Bjørnstjerne Bjørnson, feirer Fritjof Nansen, er soldat i 1905 osv.
 
"Drømmeriene" ble fullbyrdet i og med unionsoppløsningen i 1905. Da hadde Adolph Tideman og Hans Gude malt "Brudeferden i Hardanger" som i ettertid er blitt kalt nasjonalromantikkens første, glade fase. Den handlet om etableringen av en norsk identitet. Bonden skulle da være en representant for hva Norge er og bør være.
 
Norsk - ikke dansk
Vi får også høre om hvordan flere representanter fra folket kommer på banene, ikke minst Ivar Aasen. For språket var viktig i nasjonsbyggingen. Man ønsket å snakke norsk, ikke dansk. Alle datidens norske kulturpersonligheter tar del i Drømmen om Norge. Selv Bjørnstjerne Bjørnson leser høyt noe han har skrevet for Stian Barsnes Simonsen.
 
Alt dette bindes sammen med ekspertintervjuer som setter de dramatiske scenene inn i en sammenheng. Det er lagt opp til intervjuer med Edvard Hoem - om Bjørnson og Nordahl Grieg, men bare på nett-tv. Nrk bygger dessuten opp en hvem er hvem-base med biografiske artikler og lenker til de viktigste figurene i vår kulturhistorie.
 
Til hver enkelt episode lages det spørsmål og oppgaver som elevene kan svare på. Går man inn på nettsiden http://www.nrk.no/programmer/tv/drommen_om_norge/ vil man også finne Stians dagbok, diverse stoff tilknyttet serien, skuespillerne som er med osv.   
 
(fa)