Har fått en time fysisk aktivitet hver morgen
Ved Laudal skole i Marnardal kommune i Vest-Agder har de ryddet plass til en time fysisk aktivitet hver morgen.
Skolen mener at fysisk aktivitet er en viktig brikke i elevenes skolehverdag og har fått på plass det nye faget FYSAK på skolen.
– Vi ønsker å spre budskapet til flest mulig, både til skoler og til mannen i gata, sier Geir Vatne, som er lærer i FYSAK ved Laudal skole.
Bedre humør
Skolen har organisert dette ved å dele elevene inn i små grupper. Vatne forklarer et av oppleggene, «Mattegym» slik:
– Elevene står klare med kladdebrett og blyant. En på gruppa kaster en terning. «Det ble fem», kommer det fra en på gruppa, mens de løper ut i skolegården for å finne post nummer 5. Hver morgen de ikke har kroppsøving begynner de dagen med 50 minutter fysisk aktivitet med en faglig vri. Prosjektet er satt i gang for å se om daglig fysisk aktivitet vil påvirke skolehverdagen til elevene på en positiv måte, sier Vatne.
Laudal skole har bestemt seg for å ta Helsedirektoratet sine anbefalinger om 60 minutter fysisk aktivitet daglig på alvor. Skolen peker på at barn og unge som er aktive får bedre humør, mer overskudd og økt livskvalitet.
Ikke dusj
Helsedirektoratet uttaler også at fysisk aktivitet har en forebyggende effekt for hvordan helsen blir som voksen. Barn som er fysisk aktive møter det voksne livet med et bedre utgangspunkt enn de som er inaktive.
– Vi føler at vi har et ansvar for at barn skal få et best mulig utgangspunkt til voksenlivet. Skolen er den eneste arenaen som treffer alle, sier Vatne.
Det nye faget er for 5.–7. klasse, og elevene starter alle dagene med fysisk aktivitet hver morgen. To dager i uken har de vanlig kroppsøving, mens de tre andre dagene har de 50 min «FYSAK», som er en aktivitet som ikke krever dusjing i etterkant.