- Gode tiltak for en modernisert fag- og yrkesopplæring

Karlsenutvalget for fag- og yrkesopplæringen overleverte i dag sin rapport ”Fagopplæring for framtida” til departementet. Nestleder i Utdanningsforbundet, Per Aahlin, har vært med i utvalget og er positiv til rapporten. Elevorganisasjonen er skuffet.

Blant flere viktige tiltak som foreslås av utvalget, framhever Aahlin spesielt tiltak for å hindre frafall, tiltak for en bedre yrkesretting av fagene og tiltak for å sikre forskning og dokumentasjon om fag- og yrkesopplæringen.

– Dette er helt avgjørende tiltak for at vi skal få en fagutdanning som er framtidsrettet og modernisert slik at elevene sikres et godt opplæringstilbud, og at arbeidslivet sikres kompetent arbeidskraft, sier Per Aahlin i en pressemelding.

I tillegg framhever han utvalgets arbeid både med yrkesfaglærerutdanningen og rollen, fagskoleutdanning og voksenopplæring som meget viktig. Det avgjørende nå blir oppfølgingen både lokalt og nasjonalt.

Følgende forslag til tiltak ønsker Utdanningsforbundets nestleder å framheve:

Tiltak for at flere skal gjennomføre videregående opplæring:
• at alle elever som ikke får læreplass etter VG2, skal ha rett til
to års yrkesfaglig opplæring
• en mentorordning for elever og lærlinger som er i faresonen
for å avbryte opplæringen
• at dagens rådgiverressurs dobles
• at fylkeskommunene pålegges å kartlegge utstyrssituasjonen på skolene slik at utstyr og materiell er oppdatert og tidsmessig
Tiltak for å sikre en bedre yrkesretting av fellesfag og yrkesfag:
• fylkeskommunen må ha plikt til å tilrettelegge for yrkesretting av både felles- og yrkesfagene ved at elevgrupper/klasser i fellesfagene organiseres slik at yrkesretting gjøres mulig og fremmes.
• det må utarbeides forpliktende veiledninger for yrkesretting
• det må utvikles fagdidaktiske kurs i yrkesretting av fagene for lærere, med både rett og plikt til å delta i slik etterutdanning
 
 
Tiltak for mer og bedre forskning og dokumentasjon:
• en langsiktig forskningsstrategi for fag- og yrkesopplæringen
• ett eller flere forskningssentre får tildelt ekstraordinære midler
• statistikkgrunnlaget for hele den videregående opplæringen bør videreutvikles slik at en sikrer pålitelig statistikk for området

Et flertall i utvalget foreslår at fullført videregående opplæring uavhengig av utdanningsprogram skal gjøre elevene generelt studieforberedte.  Dermed faller kravet om generell studiekompetanse slik det er i dag bort.

Dette forslaget støttes ikke av Per Aahlin.

Elevorganisasjonen er skuffet

Elevorganisasjonen er svært skuffet over at utvalget ikke foreslår å  lovfeste retten til læreplass. Elever som begynner på yrkesfag må fortsatt gå en usikker tid i møte uten sikkerhet for fremtidig arbeidsplass, mener organisasjonen.

- Ingen av forslagene til utvalget vil sørge for at alle elever får den opplæringen i bedrift som systemet i dag legger opp til. Dette skuffer Elevorganisasjonen, som mener utvalget ikke ser hvilke konsekvenser det har for elevene, heter det i en pressemelding.

Leder av Elevorganisasjonen Håvard Vederhus hadde ventet en mye hardere linje fra utvalget. Han sier at det er dagens ordning som delvis er skylden for det høye frafallet i videregående opplæring. – Jeg forstår at elever som ikke får en fullverdig opplæring ikke vil forsette videre på skolebenken som er alternativet i dag, sier Vederhus.

Elevorganisasjonen ber nå Regjeringen om å ta grep og se behovet for at alle elever får muligheten til en fullverdig opplæring. – Systemet rammer i dag de svakeste elevene som ofte har aller størst behov for å komme ut i lære, avslutter Vederhus i pressemeldingen.

(kh)