Foreslår obligatorisk lærerevaluering

Fremskrittspartiet vil at lærerne blir evaluert av både foreldre og elever, samt at dørene til klasserommene blir åpnet for eksterne inspektører. Forslaget er ett av partiets femten tiltak mot uro og disiplinproblemer i norske klasserom.

I forslaget som er fremmet av skolepolitikerne på Stortinget, Anders Anundsen, Jon Jæger Gåsvatn og Åse M Schmidt, blir det pekt på at lærerne må få tilbakemeldinger på om de gjør en god eller dårlig jobb. Forslagsstillerne mener at bruken av evaluering av skolen er for lite utbredt. Det er for at lærerne skal bli bedre i stand til å finne eget forbedringspotensial, at forslagsstillerne ha obligatorisk lærerevaluering i norske skoler. Dette skal i sin tur være med på å redusere uroen i klasserommene.

Fremskrittspartiet vil at uro og disiplinproblemer i norske klasserom blir møtt med en sammensatt tiltakspakke. Partiet har 15 forslag til tiltak. Stortingets utdanningskomité har bedt om å få tilbakemeldinger på Frps forslag og har satt frist til 10. desember. Komiteen vil avgi innstilling til saka 7. februar 2008.

Frp-politikerne peker på at elever med spesifikke atferdsvansker må bli fulgt opp samtidig som det blir satt i verk tiltak mot det generelle læringsmiljøet. Forslagsstillerne slår fast at det er den enkelte skole som må ta ansvar for å utarbeide tiltak for å bedre disiplinen i skolen. Etter forslagsstillernes mening kan sentrale myndigheter gjennom en rekke generelle tiltak og incentivordninger legge forholdene bedre til rette for at slike tiltak kan skje.

De 15 forslagene
1. Stortinget ber Regjeringen sette i verk tiltak med sikte på å etablere skoler med forsterket tilbud for elever med spesielle behov og store atferdsproblemer. 

2. Stortinget ber Regjeringen legge til rette for at kommuner som gir elever med særskilte behov en tilrettelagt undervisning i eller utenfor den ordinære skolen, får et ekstra økonomisk tilskudd per elev som mottar et slikt tilbud. 

3. Stortinget ber Regjeringen legge til rette for at personell med sosialfaglig kompetanse i større grad trekkes inn i skolene, og at samarbeidet mellom lærere og yrkesdisipliner med sosialfaglig bakgrunn, eller annen faglig bakgrunn som kan bidra til å skape et bedre læringsmiljø, forsterkes. 

4. Stortinget ber Regjeringen iverksette økonomiske incitamenter for skoler som ved hjelp av samarbeid mellom lærere og sosialfaglig personell legger til rette for et bedre læringsmiljø. 

4. Stortinget ber Regjeringen legge frem forslag om obligatorisk evaluering av lærerne ved alle norske skoler. 

5. Stortinget ber Regjeringen arbeide for at foreldrene i større grad skal involveres i utformingen av tiltak rettet mot å forbedre læringsmiljøet og bekjempe uro, og at eksempelvis FUG og Aktive Foreldre trekkes inn i dette arbeidet. 

6. Stortinget ber Regjeringen legge frem forslag for Stortinget om at plikt til samarbeid mellom foreldre, elev og skole skal bli en del av opplæringsloven. 

7. Stortinget ber Regjeringen arbeide for at det innføres en ordning med gratis skolemåltid for elever i grunnskolen innen skolestart 2008. 

8. Stortinget ber Regjeringen sørge for at klasseledelse blir en integrert del av lærerutdanningen. 

9. Stortinget ber Regjeringen sørge for at opplæring i samarbeid mellom hjem og skole blir en del av lærerutdanningen. 

10. Stortinget ber Regjeringen iverksette etterutdanning innen klasseledelse for alle lærere, og vil øremerke midler til kommunene som skal benyttes til dette formålet. 

11. Stortinget ber Regjeringen legge frem forslag om tiltak som kan koordinere innsatsen mellom politi og skoler, og som kan gi skolene et helhetlig virkemiddelapparat for å sanksjonere elever som bryter regelverket. 

12. Stortinget ber Regjeringen innføre en egen årlig pris for skoler som viser utmerkede forbedringer av sitt læringsmiljø. 

13. Stortinget ber Regjeringen legge frem en egen handlingsplan for bekjempelse av bråk og uro i norsk skole. 

14. Stortinget ber Regjeringen sørge for at skoleeier påser håndheving av ordensreglementet ved den enkelte skole. 

15. Stortinget ber Regjeringen sette i gang et helhetlig forskningsprosjekt for å se på innretning og effekter av dagens spesialundervisning.