Den franske skolen får statsstøtte

Den franske skolen i Oslo har lenge ønsket å bli godkjent som privatskole i Norge med de tilskuddsmuligheter det gir. Nå foreslår regjeringen at Stortinget imøtekommer ønsket.

I et forslag til en foreløpig femårsavtale skal Norge forplikte seg til å gi et årlig tilskudd til Den franske skolen i Oslo mot at Frankrike legger forholdene til rette for opplæring av et bestemt antall norske lærlinger innenfor det franske opplæringssystemet. Avtalen som koster Utdanningsdepartementet fire millioner kroner, skal gjelde fra kommende skoleår.

Ifølge Stortingsproposisjon nr. 40 (2001-02) "Om samtykke til inngåelse av en avtale mellom Norge og Frankrike om tilskudd til Den franske skolen i Oslo og opplæring av norske lærlinger i Frankrike", oppfyller Den franske skolen i Oslo de formelle kravene i opplæringsloven for å drive grunnskole. Læreplanen for skolen blir sett på som likeverdig med læreplan for grunnskolen (L 97).

Sammensatt elevgruppe

Det går noe over 500 elever på skolen. De er fra tre år og opp videregående-alder. 36 prosent av elevene ved skolen er barn av norske statsborgere, tilsvarende like mange er barn av franske og norske foreldre. Cirka ti prosent av barna har franske foreldre, og 13 prosent av elevene har foreldre som er statsborgere av et tredje land.

Lærlingavtale

I avtaleforslaget vises det til de særlige forbindelsene mellom Norge og Frankrike på det kulturelle og utdanningsmessige området. For tiden får mer enn hundre norske elever årlig opplæring innenfor det franske utdanningssystemet.

Forslaget legger opp til at tilskuddet til driften av Den franske skolen i Oslo kan bli høyere enn de fire millioner kronene som er foreslått. Det er for å kunne videreutvikle samarbeidet mellom Den franske skolen i Oslo og norske skoler. Et slikt samarbeid kan blant annet skje i form av elevutveksling og etterutdanningstiltak som omfatter norske lærere og instruktører i lærebedrifter.

Frankrike forplikter seg på sin side til å legge til rette i eget land for opplæring av norske lærlinger innenfor fagområdene hotell- og næringsmiddelfag og mekaniske fag. Lærlingene skal følge det franske fagopplæringssystemet i to år.