Barn skal finne nytt barneombud

Audun Lysbakken ber om hjelp fra barn til å finne rett kandidat når man skal finne et nytt Barneombud.

Innen 24. juni 2012 skal det oppnevnes et nytt barneombud. Åremålsperioden for dagens barneombud går ut og jobben med å finne et nytt ombud er nå i gang.

Barneombudet er uavhengig, selvstendig og partipolitisk nøytralt. Det er bestemt i lov om barneombud.

Barneombudets hovedoppgave er å fremme barns interesser overfor det offentlige og private, og følge med i utviklingen av barns oppvekstkår.

Barneombudets hovedbrukergrupper er barn og unge, voksne, enkeltpersoner, private og offentlige institusjoner/organisasjoner.

Barneminister Audun Lysbakken vil ha hjelp av et panel bestående av åtte barn for å finne frem til den beste kandidaten. 

– Alle barn har rett til å bli hørt i sammenhenger som angår barn.  Dette står også i FNs barnekonvensjon.  Jeg gleder meg til å høre hva barn i Norge synes er viktig hos en som skal overta denne viktige jobben, sier Lysbakken.

De barna som blir med i dette arbeidet skal si sin mening om hva de synes er viktig i jobben som barneombud. 

– De vanlige kriteriene for å ansette noen i en slik jobb er utgangspunktet, men departementet skal også høre på barnas meninger når vi bestemmer hvilke krav som skal stilles til det nye barneombudet sier Audun Lysbakken.