Jødedom borte fra læreplanen for videregående

Det mosaiske trossamfunn ber regjeringen sørge for at elever ved videregående skoler blir undervist om jødedommen. I læreplanen er religionen ikke nevnt.

– Lærere blir styrt av læreplanene, og har man ikke enkel tilgang til andre læremidler, er jeg redd jødedommen forsvinner helt ut, sier Ervin Kohn, forstander i Det mosaiske trossamfunn til  Klassekampen.

Denne uken skrev avisen Utrop at religionsfaget i videregående ikke nevner andre religioner enn islam og kristendom som obligatoriske i undervisningen. 

– Det er ikke rart vi blir historieløse, sier Kohn.

– Elevene lærer kanskje noe om helligdagene våre, og det er det hele. Hele vår filosofiske og religiøse tradisjon, som også er fundamentet for islam og kristendom, er nærmest ikke-eksisterende, sier Kohn.

Undervisning i andre religioner enn islam og kristendom ble tatt ut av læreplanen i 2006, da det såkalte Kunnskapsløftet ble innført. Dermed ble det fritt fram for forlagene å ta ut alle andre religioner fra lærebøkene. I Aschehougs bok "Tro og tanke" er jødedommen utelatt, skriver Utrop. 

– Jeg tar litt selvkritikk på det. Vi diskuterte det fram og tilbake da vi jobbet med en ny utgave for noen år tilbake, sier Gunnar Heiene, etikkprofessor ved Menighetsfakultet i Oslo og medredaktør for «Tro og tanke».

– På den tiden var det mye snakk om at man burde tenke mer globalt og gi elevene mer kjennskap til andre religioner enn de monoteistiske, som hinduismen, sier Heiene.

(©NTB)