Ny frist for Gran Canaria-skole

Direktoratet trenger mer informasjon og har gitt Den norske skolen på Gran Canaria frist til 15. august.

Før sommerferien skrev Utdanning flere saker om uro ved skolen, som dreier seg om masseoppsigelser, skatteunndragelse, ny ledelse og påstander om manglende utbetaling av feriepenger.

Les denne: [LENKE]

Skolestarten ikke påvirket

Utdanningsdirektoratet ba skolen om dokumentasjon på de økonomiske forholdene ved skolen, noe de har fått og gått gjennom.

– Vi fant ut at vi trengte mer informasjon, og ga skolen ny frist til 15. august, sier Kristine Strømmen, pressekontakt i Utdanningsdirektoratet, til NRK.

Utdanningsdirektoratet vil gjennomgå denne dokumentasjon først etter skolestart 16. august. Strømmen sier denne saken ikke vil påvirke oppstarten 16. august.

– Skolen får et månedlig tilskudd de vil fortsette å få inntil vi eventuelt avdekker utilfredsstillende forhold for elevene ved skolen, sier hun.

– Ugyldige oppsigelser

Nestleder i Utdanningsforbundet, Ragnhild Lid, sier det er bra at Utdanningsdirektoratet tar ansvar i denne saken. Lied håper at gjennomgangen av dokumentasjonen ikke tar for lang tid.

– Dersom det blir avdekket noen avvik, er det viktig å følge opp dette raskt, sier Lid.

En av de oppsagte lærerne, Kirsten Aamodt, sier til NRK at seks av lærerne som mistet jobben går til sak mot skolen.

– Først og fremst vil vi kreve å få jobbene våre tilbake, sier Aamodt.

De mener at oppsigelsene er ugyldige.

– Fem av oss som ble sagt opp var klubbstyremedlemmer. Vi vet derfor at klubben vil presse hardt på for at vi skal få jobbene tilbake, sier Aamodt.

– Har gjort det eneste rette

Skolens rektor Sven Erik Rise har ennå ikke uttalt seg til media i denne saken, men har engasjert advokat som svarer på mediehenvendelser. Advokat Jørn Kristensen kommenterer situasjonen ved skolen nå som rolig.

– Vi er godt i gang med å forberede neste skoleår, sier han.

Han understreker at det som har blitt gjort av omorganisering har vært helt nødvendig.

– Vi har gjort det eneste rette. Det har vært en skikkelig opprydning, men det har vært nyttig for skolen, sier advokaten.

Han sier at samarbeidet med Utdanningsdirektoratet er bra, og at de ikke tror at statsstøtten vil trekkes tilbake. Han sier at skolen heller ikke frykter at tidligere ansatte går til sak mot dem.

- Hvis det skjer, tar vi det helt med ro.

  • Her finner du alle [LENKE]