Tysfjord-rådmann: Denne saken er trist for mange parter

Rådmannen i Tysfjord, Oddbjørn Nilsen, sier saken der elever er tatt ut av skolen er en trist sak for mange parter. Nå er tilsynet av hjemmeundervisningen utsatt.

Publisert

Bakgrunnen for konflikten er at kommunen vil sende fem ungdomsskoleelever til Drag, flere mil unna, for å gå på skole. Kommunen sier det er mangel på lærere, noe foreldrene mener er feil. Derfor holder de dem hjemme og har hyret inn privatlærere.

 

– Temperatur

Kommunen skulle etter planen føre tilsyn med undervisningen denne uken, men rådmannen sier til Utdanning at de har valgt å utsette tilsynet.

– Det skulle skje på førstkommende torsdag og fredag, men på grunn av uttalelser i Avisa Nordland 12. september, der deler er gjengitt i NRK Nordland, har kommunen besluttet å utsette tilsynsmøte inntil videre.

Årsaken er, ifølge Nilsen, ordskiftet mellom ham og Øyvind Johansen, far til en av elevene og leder av kommunedelsutvalget for Storjord.

Johansen sa: – Jeg håper vi får satt strek i denne saken på tirsdagens kommunestyremøte, noe som skulle vært gjort for tre-fire uker siden. Hvis ikke tror jeg det kan bli bra temperatur her på torsdag og fredag under tilsynet.

Til dette svarte rådmannen at han oppfatter dette som en trussel: – Dette er svært alvorlig. Det oppfatter vi som en trussel, en trussel om at det skal bli veldig hett under tilsynsbesøkene, sa Nilsen under kommunestyremøtet ifølge NRK.

Johansen mener han har opptrådt ryddig i saken.

 

– Trist

Når tilsynet med undervisningen skal skje, er ikke klarlagt ennå.

– Hva tenker du om at kommunen skal føre tilsyn i en sak hvor to parter står mot hverandre, og kommunen er den ene parten?

– Jeg tenker at dette er en trist sak for mange parter. Kommunen er pliktig å føre tilsyn, og det viktigste for kommunen er sikre at elevene i 8-10.trinn får en forsvarlig opplæring i henhold opplæringsloven. Det er vår vurdering. Når det er sagt lå det an til at vi måtte flytte alle klassetrinn 1-10 hvis vi ikke fikk kvalifiserte lærere. Før skolen startet klarte vi likevel å sikre forsvarlighet i hht opplæringsloven for 1-7.trinn, sier rådmannen.