Aschehoug kjøper opp forlag

Aschehoug overtar fra 1. juli GAN Forlag AS fra GAN Gruppen. I går kjøpte forlaget Kaleidoskopet. Forlagshuset forsterker med oppkjøpene satsinga si på utdanningsfeltet.

– Oppkjøpene er et uttrykk for forlagshusets ambisjoner om fornyelse og utvikling”, sier forlagssjef William Nygaard.

Forlagsdirektør Aschehoug Utdanning, Arne Magnus, forklarer oppkjøpene med at forlagene passer inn i Aschehougs portefølje.
– Vi ser stor muligheter med de kreative miljøene i forlagene. GAN har generelt et annerledes tilbud enn hva vi. De satser på en annen metodikk, har fagstolper på tvers av alderstrinnene og legger mer vekt på konkrete ferdigheter.

GAN Forlag AS
Hovedområdene til GAN Forlag er norsk, engelsk og matematikk for 1.–7. trinn i grunnskolen og for det yrkesrettete programmet medier og kommunikasjon i videregående opplæring.

Forlaget har åtte ansatte og omsatte for 12 millioner kroner i 2005. Forlaget har arbeidet målbevisst for å posisjonere seg mot skolereformen 2006. Adrienne Eskeland fortsetter som daglig leder, og forlaget vil bli drevet videre som egen redaksjonell enhet under navnet GAN Aschehoug.

Kaleidoskopet
Aschehoug kjøpte i går forlaget Sandviken Innovative AS som utgir magasiner og bøker rettet mot studie- og karrieremarkedet under navnet Kaleidoskopet. Det ble etablert i 2001 av Knut Solberg og Øystein Røe, og omsatte i 2005 for 6 millioner kroner. De to skal drive virksomheten videre som en egen redaksjonell enhet med i alt fire ansatte i Aschehougs regi under navnet Kaleidoskopet.