Vil ikke ha storby-PISA

Utdanningsforbundets nestleder karakteriserer ønsket om en storby-PISA som "utrolig trist".

Oslos skolebyråd Anniken Hauglie (H) ønsker seg muligheten til å trekke ut lokale PISA-resultater slik at hovedstaden kan sammenligne resultater med andre storbyer

Nestleder i Utdanningsforbundet, Steffen Handal, var raskt ute på Twitter og mente det var et "utrolig trist" forslag.

- Vi må konsentrere oss om tiltak vi kan sette i gang nå, og som vi vet virker. Det er ikke viktig å differensiere ytterligere ned på bynivå, sier Handal til Utdanning.

Forskerne bak den norske delen av PISA-undersøkelsen sier det er fullt mulig å gjennomføre en Pisa-undersøkelse hvor storbyene kan måles for seg.

- Men det krever mye forarbeid, sier forsker Marit Kjærnsli, som leder arbeidet med den norske delen av PISA-undersøkelsen.