Krass kritikk av Fjell skole

Fjell skole i Drammen har i nasjonal sammenheng framstått som en mønsterskole for sitt pedagogiske grep om integrering. Nå får den kritikk i en KS-rapport.

I KS-K rapport 8/2013, Gjennomgang av en skole i Drammen, blir det konkludert med at elevene ved Fjell skole ikke lærer nok. Det blir vist til at en svært stor andel av elevene presterer under kritisk grense på nasjonale prøver. Videre avdekker rapporten stor misnøye med rektor og at lærerpersonalet er splittet.

Flertallet av personalet ønsker ny ledelse for at skolen skal bli bedre i stand til å møte de utfordringer, krav og forventninger nasjonale, kommunale og lokale føringer gir.

Sykmeldinger

Drammen kommune som skoleeier tok tak i saka for ett år siden og tilsatte en assisterende rektor for tre år. Jobben hun skulle gjøre, var å skape økt læringstrykk og gjøre utviklingsarbeidet på skolen mer målrettet. Det skjedde ikke. I stedet ble både rektor, assisterende rektor og en avdelingsleder sykmeldt.

Derfor ble KS-konsulenter bedt om å foreta en gjennomgang av Fjell skole. Rapporten er ment å gi kommuneledelsen og skoleledelsen en dokumentert forståelse av situasjonen ved skolen slik at man kan iverksette nødvendige tiltak for å gi Fjell skole et godt grunnlag for videre drift og utvikling.

Ledelsen i Utdanningsforbundet Drammen vil ikke kommentere rapporten, da hele saka blir sett på som en personalsak. Fungerende rektor ved Fjell skole vil heller ikke kommentere saken, og Utdanning har heller ikke fått kommentar fra ledelsen i Drammen kommune.

I en sms til Utdanning skriver rektor Jan Moen:

Rapporten sier ikke noe om resultater i den forstand at det er rapporten som avdekker det. Skolen har 85 prosent minoritetsspråklige elever. Nesteen alle er med på nasjonale prøver. Elevene mangler det dybdespråket som er nødvendig. Det tar 5 til 7 år å utvikle dybdespråket.

Det er ikke riktig at flertallet ønsket at rektor skulle skiftes ut. Av 80 ansatte ble 42 intervjuet. Ingen ble spurt om rektor burde byttes ut. Konsulentene oppfatter noen utsagn i den retningen. Lærerpersonalet kjenner seg heller ikke igjen i forhold til at det er konflikter ved skolen. Rapporten har fått massiv kritikk av fagfolk fra ulike høgskoler, som er omtalt i Drammens Tidende.

– God undervisning

Jan Moen sa til Drammens Tidende 3. mai i år:

– Når vi bare ser på elevene som ikke har særskilt norsk, ligger vi over snittet. Samtidig ser vi at elevene som tidligere hadde særskilt norsk, scorer høyere enn snittet i Norge og Drammen. Det må bety at kvaliteten på opplæringen er god.

Ifølge rapporten forteller lærere at de aldri har snakket med rektor alene.

– Jeg har 80 lærere på skolen, og det er avdelingsledere som har ansvar for oppfølgingen av de ansatte. Men min dør er alltid åpen, sier Moen.

Han kjenner seg ikke igjen i påstander i rapporten om et arbeidsmiljø der bare noen få får råde.

– Jeg synes vi har et ålreit debattklima, selv om noen er taleføre og det er mange som ikke sier noe.