til kornets pris

Bjørnstad tar leseren med gjennom verdenshistorien og viser hvordan brød har stått sentralt som matemne, sier bokomtaleren

Korn – frå steinalder til genalder.
Av Åsmund Bjørnstad
119 sider
 Landbruksforlaget


Professor Åsmund Bjørnstad er kornforsker ved Universitetet for Miljø- og Biovitenskap på Ås. I boka ”Korn – frå steinalder til genalder” formidler han til ungdomsskoleelever på en enkel måte historien om korn – helt fra man for tjue tusen år siden tok til å høste korn i ”den fruktbare halvmånen” i Midt-Østen helt fram til 2050, et tidspunkt da forfatteren mener brød vil være mye dyrere enn i dag.

Han forteller at brødhveten oppsto ved en mutasjon for 7-8 tusen år siden. Den eldste brødhveten kaller vi i dag for spelthvete. Bønder i Alpene har helt fram til våre dager dyrka spelthvete, fordi den er bedre tilpasset klimaet og gir bedre smak på brødet. I dag er det blitt en renessanse for denne gamle hvetesorten.

Bjørnstad tar leseren med gjennom verdenshistorien og viser hvordan brød har stått sentralt som matemne. Hvordan korn og kornprodukter er blitt brukt i Norge, er også grundig beskrevet. Boka er gjennomillustrert.

Av William Gunnesdal