Krever stans i utbetalinger til Brussel-skole
Brudd og mangler ved driften av Den skandinaviske skolen i Brussel gjør at svenske myndigheter krever at statsstøtten stanses umiddelbart. Norske myndigheter vil i sommer vurdere om de skal føre tilsyn ved skolen.
Skolen har fått flere riper i lakken av svenske tilsynsmyndigheter, først i 1996 så i 2000, 2007 og nå sist i 2010. Det er den svenske tilsynsmyndigheten Skolinspektionen som nå ber Skolverket om å stanse statsfinansieringen til skolen har korrigert en rekke mangler ved driften.
Da Skolinspektionen besøkte Den skandinaviske skolen i Brussel (Ecole Reine Astrid) i september i fjor, fant de at skolen drives på en måte som gjør at de ber Skolverket om å lukke pengesekken.
– Løpende risikovurdering
Bruddene gjelder blant annet at tallene som skolen innrapporterer til svenske myndigheter, som er grunnlaget for statsstøtten, er feil. Dessuten har skolens høye elevavgifter og høye kostnader vært gjenstand for kritikk ved tilsyn i 1996, 2000 og 2007, og også nå i 2010.
– Skolen har ikke ved noen av disse tilfellene endret økonomisystemene slik vi krevde. Vi ber derfor Skolverket om å holde tilbake statsstøtten i påvente av at disse utbedringene korrigeres, opplyser undervisningsråd Monika Ivarsson i Skolinspektionen overfor Utdanning.
Svenske myndigheter har ikke mandat til å føre tilsyn med de norske elevene ved skolen, som teller 76 av totalt 289 elever. Utdanningsdirektoratet opplyser overfor Utdanning at de kjenner til tilsynet ved Brussel-skolen, og har hatt løpende kontakt med Skolinspektionen underveis.
– De har orientert oss om funn og reaksjoner. Vi har ikke ført tilsyn med skolen, men Skolinspektionens vedtak går inn som en del av vår løpende risikovurdering. Dersom vi bestemmer oss for å føre tilsyn, vil det omhandle den norske delen - altså tilbudet til de norske elevene - og vurderingene gjøres opp imot norsk lovverk, sier Håvard Tvinnereim, avdelingsdirektøren i tilsynsavdelingen, til Utdanning.
Kontroll i sommer
Direktoratet ser nå på opplysningene fra Sverige og lar disse være en del av vurderingen av hva som skal skje videre.
– Nå anbefaler svenske tilsynsmyndigheter at statsstøtten stanses inntil videre. Hvorfor gjør ikke norske myndigheter den samme vurderingen?
– Vi har ikke fattet noen beslutning om tilsyn eller ikke. I løpet av sommeren skal vi gjennomføre en kontroll av årsregnskapet til samtlige private skoler i Norge og i utlandet, sier han.
Denne kontrollen omfatter mange punkter – blant annet vil de se på skolepenger – og vil kunne gi direktoratet svar på om de skal føre tilsyn med noen av skolene.
Skolinspektionen har funnet flere punkter i sitt tilsyn, i tillegg til høye elevavgifter og feilaktige elevtall: Elevene får ikke tilstrekkelig timeantall i enkelte fag, de setter spørsmålstegn ved bruk av fremmedspråk i undervisningen, pedagogisk personale mangler kvalifikasjoner for fag de underviser i, det er manglende kunnskapsutvikling ut fra mål og karakterer, rektor og lærere jobber ikke tilstrekkelig for å sørge for at undervisningen er tilpasset etter elevenes behov, forutsetninger og erfaringer og ordensreglene ved skolen er ikke utarbeidet i samråd med elevene.