Nye og bedre toalettforhold

Det er nå gjennomført små og store tiltak ved følgende 23 skoler i Oslo.

Utbedring av toalett- og sanitærforholdene ved skolene har vært et satsingsområde for Utdanningsetaten i 2009 og 2010, skriver Oslo kommune på sine nettsider.

  • Abildsø skole
  • Berg videregående skole
  • Bolteløkka skole
  • Etterstad videregående skole
  • Godlia skole
  • Grünerløkka skole
  • Hasle skole
  • Haugen skole
  • Hellerud videregående skole
  • Holtet videregående skole
  • Lambertseter videregående skole
  • Lilleborg skole
  • Lysejordet skole
  • Manglerug vgs
  • Oslo voksenopplæring Rosenhof
  • Oslo voksenopplæring Smedstua
  • Rustad skole
  • Slemdal skole
  • Sørkedalen skole
  • Ulsrud videregående skole
  • Uranienborg skole
  • Vahl skole
  • Årvoll skole

Raskere og under budsjett

Tiltakspakken fra staten i forbindelse med finanskrisen, som bystyret valgte å benytte blant annet til sanitærtiltak i Osloskolen, har gjort det mulig å utbedre toalettforholdene raskere enn opprinnelig planlagt. 62,5 millioner kroner ble bevilget til sanitærtiltak i Osloskolen fra tiltakspakken.

Bystyret har i tillegg bevilget 300 millioner kroner for å innhente vedlikeholdsetterslepet i Osloskolen 2009 og 340 millioner kroner i 2010. Nøyaktig hvor stor andel som benyttes til sanitærtiltak er ikke beregnet, fordi flere sanitærtiltak inngår i større prosjekter.

Sanitærtiltakene er gjennomført av Undervisningsbygg under planlagt budsjett, slik at det har vært mulig å gjennomføre flere tiltak enn først budsjettert. Undervisningsbygg og Utdanningsetaten har i samarbeid også utarbeidet en ny standard for kravspesifikasjon for toaletter, hvor det blant annet er lagt vekt på rengjøringsvennlighet.

Behov for rehabilitering og prioritering av skolene

Behovene for rehabilitering på skolene ble vurdert våren 2009 blant annet med grunnlag i skolenes innmelding til Utdanningsetatens HMS-portal og tilbakemeldinger fra elevene gjennom Elevundersøkelsen. Skolene ble så prioritert basert på tilstanden ved de ulike skolene, og det er nå gjennomført mange omfattende og noen mindre tiltak ved 23 skoler.

Planlagte tiltak

I 2010 planlegges tiltak ved nye skoler, samt ytterligere tiltak ved noen av de skolene som allerede har fått utbedret toalettforholdene. De nye skolene som vil få utbedret sanitærforhold er:

  • Eikelund videregående skole
  • Ellingsrudåsen skole
  • Haugenstua skole
  • Hovseter skole
  • Lambertseter skole
  • Lilleaker skole
  • Rosenholm skole
  • Skjønnhaug skole
  • Smestad skole
  • Sofienberg videregående skole
  • Tonsenhagen skole
  • Tveita skole
  • Veitvet skole
  • Vestre Aker spesialskole