Lærerja til lekser - elever sier nei
Utdanning var innom tre skoler på Stord for å høre grasrotas syn på lekser. Mens rektorer og lærere vil beholde leksene, vil elevene gjerne bli kvitt dem.
På Stord ungdomsskole er lærerne Margit Tveito Johansen, Wenche Olsnes og rektor John Karsten Raunholm enige:
– I ungdomsskolen er lekser nødvendig. Elevene trenger å repetere innlært stoff, sier Olsnes, som tilføyer at lekser dessuten gir ekstra stimulans til de flinke.
– Vi kan ikke la være å gi lekser fordi vi er redde for at noen skal bli flinkere, tilføyer hun.
Tveito Johansen mener elevene trenger lekser for å øve godt på noe.
– Å gjøre lekser er dessuten en god forberedelse på livet videre: Elevene må gjøre en innsats for å lære, og i videregående skole blir det mer lekser, sier hun.
Rektor Raunholm mener ei lekseøkt hjemme er en viktig del av læringen, når skoledagen bare varer fra halv ni til fjorten.
– Jeg har vært aktiv i idretten, og vet at for gode resultater må det øves og repeteres, sier han.
Som rektor gir han beskjed til foreldrene om at skolen venter seg minst én times leksearbeid daglig. Og som trebarnsfar vet han at leksene gjør at foreldre holder kontakt med skolen.
– Lekser forplikter foreldrene til å følge med i barnas utvikling. Lekser handler også om å lære å ta ansvar og tilegne seg gode arbeidsrutiner, en kunnskap alle trenger i livet, sier han.
Men han ser at lekser kan være en byrde for enkelte elever, og forsterke opplevelsen av at skolearbeid er noe man ikke mestrer.
– Ingen følger opp
En guttegjeng i 8D på Stord ungdomsskole har ens syn på lekser: Lekser er unødvendig.
– Jeg lærer ikke noe av lekser. Jeg gjør bare om igjen det jeg har lært på skolen. Hvis vi må ha lekser, bør vi få øve på andre ting enn det vi kan fra før, hevder Espen Forså.
Torbjørn Halland synes først og fremst lekser er kjedelig, og at det er vanskelig å konsentrere seg om dem. Men siden foreldrene sjekker at lekser er gjort, nytter det ikke å sluntre unna.
Håvard Røgenes synes det er mye stress rundt leksene. Og hva verre er: Lærerne følger dårlig opp.
– Når lærerne først gir lekser, burde vi får tilbakemeldinger på arbeidet som er gjort. I beste fall får jeg et OK. Jeg savner mer spesifikke kommentarer, sier Røgenes, og får bifall fra guttene.
– Vi vil heller ha én time lenger skole hver dag, og få gjort unna leksene før vi går hjem, konkluderer guttene.
– Er dere ikke slitne klokka to?
– Ikke i det hele tatt!
Øving gjør mester
– Barn trenger plikter. Skal du bli god, må du øve. Det er hva lekser handler om, sier rektor Eva Tofte ved Langeland barneskole.
Hun tilføyer at leksene dessuten henger sammen med skolens mål. Lærerteamene setter opp lekser sammen. Elevene skal aldri ha lekser de ikke har grunnlag for å klare.
– Foreldrene har ansvar for å følge opp at leksene blir gjort. Leksene er et viktig bindeledd mellom hjem og skole. Det er få elever som ikke gjør lekser, sier Tofte, som vil beholde hjemmeleksene, men er klar for å kutte ned på leksetiden når timetallet i barneskolen øker.
Tvillingene Hilde og Irene Bjelland på 6. trinn vil gjerne slippe lekser. Det er stress med lekser: – Heller én time lenger hver dag på skolen! sier de.
Tonje Sydnes Salomonsen på samme trinn er enig. Men hun synes det er godt å få hjelp av mamma med engelsken.
Astrid Sæbø, Malene Mikkelsen og Siri Engevik fra 7. trinn sier at lekser kan være nyttig. Likevel ønsker de leksene dit pepper`n gror.
Siri gjør lekser med en gang hun kommer fra skolen og får hjelp hjemme hvis hun trenger det.
– Jeg hadde nok ikke lært glosene uten å pugge dem hjemme, sier hun.
Astrid har gått på skole i Mexico med mer lekser enn i Norge. Hun synes lekser er greit, og er dessuten interessert i en god utdanning. Hun får hjelp hjemme dersom noe er vanskelig, det gjør at hun blir bedre i faget.
Arbeidstimer til lekser
Jentenes trinnlærer Trond Sandvik er for lekser. Med lekser får elevene repetert stoffet og foreldrene må følge med i barnas arbeid. Foreldrene er pålagt å underskrive på at elevene har fulgt lekseplanen.
Rektor på Sagvåg skole, Lars Bakka, sier at alle skolens elever har individuell arbeidsplan. Der står alt arbeidet elevene skal gjøre i løpet av uka. Dersom de jobber aktivt i skoletida, slipper de med mindre lekser hjemme. Foreldrene skal skrive under på at elevene har utført arbeidet.
Elevene på de tre øverste trinnene har to timeplanlagte arbeidstimer på skolen der de blant annet kan gjøre lekser.
– De store og vanskelige leksene rekker jeg på skolen, sier Per Skram på 7. trinn, som synes det er greit å arbeide på skolen, der han får hjelp hvis han står fast. Det får han for så vidt også hjemme: Med mamma planlegger han hvilken ettermiddag i uka som skal avsettes til lekser og der hun kan hjelpe til.
Ingrid Yddal på samme trinn sier at hun prøver å jobbe godt på skolen for å slippe lekser hjemme.
– Men gloser liker jeg best å pugge på rommet hjemme, sier hun.
Les også:
- Lekser forsterker sosiale ulikheter
Leksehjelp når de flinke