Store forskjeller på elevers skolemateriell
Mens elevene i Bykle får sin egen PC, gratis mat og gratis SFO, må elevene i Oslo kjøpe blyanter og viskelær selv.
- Hvordan er det i din kommune? Send oss en e-post eller skriv inn i kommentarfeltet under.
Ifølge VG er det stor forskjell mellom de skolene som gir elevene rikelig med gratis skolemateriell og de som ikke gjør det. På en skole i Røyken i Buskerud blir elevene flinke på å holde orden på løsark og sammenstiftede kopier.
- Her må elevene belage seg på å motta en gedigen mengde med løse papirark, sier mor og leder i Midtbygda skoles foreldreutvalg, Britt Eva Mauseth (46) til avisa.
Hun sier at det blir fort ganske uoversiktlig med alle løsarkene.
- Det blir også vanskelig å få oversikt over elevenes arbeid i motsetning til hvis hver elev hadde hatt en lærebok eller arbeidsbok de kunne skrive i, sier Mauseth.
Men i Bykle kommune i Aust-Agder er situasjonen en helt annen.
- Her er det i praksis en pc per elev, vi har smartboard-tavler i klasserommene, elevene får de lærebøkene de skal ha og de får servert gratis skolemat hver dag. Etter skolen har vi et SFO-tilbud som også er gratis, sier rektor Askild Johnsen.
Han sier at det synes godt på skolen at kommunen har god økonomi.
Mens Oslo kommune har satset mye penger i skolen, er ressursene satt inn mot å heve rektorkompetanse, bedre lærerkvaliteten, på elevkartlegging og på å oppnå bedre læringsresultater.
På Smedstad skole, hvor blant andre kronprins Haakon, kong Harald og kong Olav gikk som barn, får kun førsteklassingene utdelt blyant og viskelær når de har behov for det. Alle andre må kjøpe slikt materiell selv.
- Det bør ikke være sånn. Dette fører fort til at noen elever ikke kjøper denne typen materiell. Men samtidig kan det være et tiltak mot en bruk og kast-mentalitet som preger mange barn i dag. Ved å kjøpe materiell selv, tar elevene kanskje bedre vare på skolesakene sine, sier leder for det kommunale foreldreutvalget i Osloskolen, John Sørland.
- Hvordan er det i din kommune? Send oss en e-post eller skriv inn i kommentarfeltet under.