Arbeiderpartiet krever heldagsskolen på plass

Arbeiderpartiet er villig til å samarbeide med regjeringen også om neste års statsbudsjett. Forutsetningen for å inngå budsjettforlik er at Arbeiderpartiet får på plass heldagsskolen ved at skoledagen utvides betydelig.

Ap-leder Jens Stoltenberg sier til Dagsavisen at timetallet for de yngste elevene i skolen må utvides fra dagens 20 timer til et sted mellom 27 og 30 timer.
I årets budsjettforlik fikk Ap gjennomslag for at førsteklassingene får to undervisningstimer mer fra neste høst, mens elevene i andre til fjerde klasse får en time mer undervisning.
 
Ap og regjeringspartiene fikk også en avtale om at timetallet skal økes ytterligere i neste års budsjett.
- Men jeg er redd for at regjeringen kommer tilbake med null timer, slik de gjorde i år, sier Stoltenberg.
 
Jan Tore Sanner (H) som ledet årets budsjettforhandlinger på Stortinget for regjeringspartiene, sier til Dagsavisen at kravet fra Ap om flere undervisningstimer i grunnskolen er lett å imøtekomme, særlig for Høyre.
 
På Stortinget er det bred enighet om at timetallet i basisfagene norsk, engelsk og matematikk skal utvides. Striden står om hvor mange flere timer elevene skal ha, og om dagens skolefritidsordning skal integreres i skoledagen og bli gratis. Mens en bedre samordning mellom skole og SFO er en av tankene bak Ap "heldagsskole", mener regjeringspartene og Fremskrittspartiet at SFO fortsatt bør være skilt ut og koste penger som i dag.
 
Giske uenig med SVs skolepolitikk
Det var på Aps skolepolitiske konferanse i helga at saken om Aps heldagsskole kom opp. Samtidig tok tidligere utdanningsminister Trond Giske et oppgjør med både SVs og høyresidens skolepolitikk.
 
Giske uttalte at han er uenig i SVs friskoletankegang, der kravet er mer lokal frihet til den enkelte skole og enkelte lærer.
- Ap er langt bedre enn SV fordi vi har en rett balanse mellom sentral styring og lokal frihet. Det er masse frihet i skolen. Det jeg ønsker er at skolen jeg sender barnet mitt til, er minst like god som alle andre skoler. Da er en felles, sentral læreplan viktig, sa Giske blant annet.
 
(lo)