Karakterer motiverer ungdom

En ny rapport fra NOVA slår fast at det er kult å være flink på skolen. Gode karakterer er blitt en viktig på driver for skolearbeid. Men størst motivasjon gir faglig sterke lærere og variert undervisning.

Norsk institutt for forskning om oppvekst, velferd og aldring (NOVA) har på oppdrag for Kunnskapsdepartementet spurt ungdomskoleelever om hva som er viktig for motivasjon og innsats på skolen.

Gode karakterer

Mange av elevene forklarer egen skoleinnsats med å ønske om å få gode karakterer og å unngå anmerkninger. En annen grunn til fokuset på karakterer er at elevene rangerer hverandre som skoleflinke og skolesvake, og det er best å tilhøre den første kategorien.

- Gode skoleprestasjoner har generelt høy status blant jevnaldrende, sier forsker Åse Strandbu.

Rapporten viser likevel at det fortsatt ikke er helt uproblematisk å få gode karakterer, og slengbemerkninger som "nerd" eller "sekseren", ikke er positivt ment. Elevene i utvalget gir uttrykk for at det er bra å være flink, men ikke pretensiøs.

Også skolesvake elever oppgir karakterer som viktig for innsatsen, samtidig som noen har gitt uttrykk for at de frykter at skolearbeid er bortkastet tid. For eksempel sier en elev: "det er ikke noe vits i å øve, for det kan hende jeg igjen får dårlige karakterer."

Faglig sterke lærere

Et annet interessant funn i undersøkelsen er at ungdommene opplever at faglig sterke lærere er en av de viktigste motivasjonene på skolen.

- Det mest påfallende med undersøkelsen er at elevene mener det er viktig med en faglig dyktig lærer. En lærer som ikke må se ned i boka hele tida, sier Strandbu. Elevene har også andre krav til en god lærer. Læreren må være engasjerende, tålmodig, hjelpsom og snill.

– Elevene har klare meninger om hvordan en god lærer skal være, sier Strandbu.

Elevene ønsker også mer variasjon i skolehverdagen. I tillegg knytter mange motivasjon til hvilke type oppgaver de får. Det er viktig at oppgavene verken er for vanskelige eller for lette.

Forskerne har snakket med 52 elever på 9.trinn på to ulike skoler. Rapporten ble bestilt i forbindelse med arbeidet med stortingsmeldingen om motivasjon i ungdomsskolen.