Britiske lærere får høyere lønn
Underskuddet i det britiske statsbudsjettet har ikke vært høyere siden 1960-tallet, men finansministeren varsler gode nyheter for landets lærere.
Den nye britiske finansministeren Rachel Reeves varsler store kutt for å dekke det de kaller et nylig oppdaget budsjetthull på 22 milliarder pund arvet fra de konservative.
Reeves varslet mandag blant annet at en rekke planlagte utbygginger av veier og sykehus skal droppes eller utsettes, og at millioner av pensjonister mister energisubsidiene sine til vinteren. De skal nå bare gå til dem som trenger det mest.
– Hvis dette hullet ikke blir dekket inn, ville budsjettunderskuddet øke med 25 prosent i år, sier Reeves og varsler vanskelige beslutninger framover både når det gjelder kutt og mulige skatteøkninger.
Reeves kunngjorde samtidig avtaler om lønnsøkning for store grupper offentlig ansatte som lærere og leger. Viktigst sier hun er en avtale med legenes fagforeninger for å gjøre slutt på langvarige streiker i helsesektoren.
Underskuddet på det britiske statsbudsjettet er nå kommet opp i nesten 100 prosent av landets brutto nasjonalprodukt, det høyeste nivået siden 60-tallet.
(©NTB)
Flere saker fra NTB
-
Danmark vil innføre totalforbud mot mobiler på skolen
Den danske regjeringen varsler totalforbud mot mobiltelefoner på skolen, dagen etter at Pisa-undersøkelsene viste et drastisk fall i skoleprestasjonene i de nordiske landene.
-
New York forbyr KI i grunnskolen
New York innfører et forbud mot bruk av kunstig intelligens i alle offentlige skoler opp til 8. trinn.
-
Osloskolene oppfordres til å innvilge skolefri for kong Haralds gravferd
Oslo kommune oppfordrer grunnskoler, videregående skoler og voksenopplæring til å gi elever fri dersom de ønsker å følge kong Haralds gravferd i sentrum.
-
Køen for studentboliger har krympet litt
De siste ukene har ytterligere 999 studenter fått nøkkel til en studentbolig. Dermed har ventekøen krympet til 6102.
-
Høy risiko for trusler og vold i høyere utdanning
Risikoen for at studenter eller ansatte opplever trusler og trakassering er høy ved norske universiteter og høgskoler, ifølge en ny rapport.