Engelske skoler skal lære elever å avdekke falske nyheter
Storbritannias utdanningsminister varsler endringer i læreplanen som gjør at elever kan hvordan de kan oppdage falske nyheter på nett på skolen.
– Det er viktigere enn noen gang at vi gir unge mennesker kunnskap og ferdigheter til å kunne utfordre hva de ser på nettet, sier utdanningsminister Bridget Phillipson i Storbritannia til avisen Sunday Telegraph.
– Det er grunnen til at læreplanen vår skal inneholde planer for å utvikle kritiske ferdigheter i timene for å ruste barna våre mot desinformasjonen, falske nyheter og råtne konspirasjonsteorier som florerer i sosiale medier, fortsetter hun.
Den nye læreplanen skal gi elever mulighet til å analysere avisartikler i engelsktimene. Etter planen skal de forsøke å avdekke fabrikkert clickbait og analysere statistikk. Endringen trer trolig ikke i kraft før til skoleåret som starter i 2025, skriver avisen.
Phillipsons uttalelse kommer søndag etter opptøyer i en rekke engelske byer den siste tiden. Uroen knyttes til falsk informasjon etter knivdrapene på tre små jenter i den engelske byen Southport. Etter knivangrepet sirkulerte falske rykter på internett om at gjerningsmannen var muslim og hadde kommet til Storbritannia som båtflyktning. Demonstranter mot innvandring har støtt sammen med motdemonstranter.
(©NTB)
Flere saker fra NTB
-
Brudd i forhandlingene – statsoppgjøret går videre til mekling
Det er brudd i forhandlingene mellom staten og Akademikerne, LO Stat, Unio Stat og YS Stat om årets lønnsoppgjør.
-
Fagskole mister akkreditering og må betale tilbake 27,8 millioner kroner
Den digitale skolen Din Kompetanse Fagskole har misbrukt offentlige midler til bonuser og lønnsøkninger som skulle vært brukt på studenter, slår Nokut fast.
-
Alarmtall om situasjonen for barn med særskilte behov i SFO
Skolefritidsordningene (SFO) har alvorlige mangler, viser en rapport. Det gjelder særlig situasjonen for barn med særskilte behov.
-
Nordtun kommer med eksamensråd til VGS-elever
I dag offentliggjøres eksamenstrekk for videregåendeelever. – Lett å tro at man ikke kan noen ting. Men det kan du, sier kunnskapsministeren.
-
Studie om ChatGPT og læring trukket tilbake etter norsk kritikk
En forskningsartikkel som hevdet at ChatGPT har stor positiv effekt på studenters læring, er trukket tilbake etter kritikk fra to norske forskere.