Arbeidsgruppe ber om mer informasjon ved tvungen lønnsnemnd
Mer informasjon og større innblikk i fakta er noen av forslagene fra en arbeidsgruppe som skulle undersøke ulike aspekter ved systemet med tvungen lønnsnemnd.
Tvungen lønnsnemnd har vært et omdiskutert virkemiddel i lønnsoppgjør de siste årene. Flere kritiserte bruken av tvungen lønnsnemnd i lærerstreiken i 2022.
I mars 2023 ble en partssammensatt gruppe ledet av samfunnsøkonom Ådne Cappelen, hvor også LO, NHO, Unio, KS, Akademikerne, Spekter, YS og Virke har også vært representert, utredet bruken av tvungen lønnsnemnd.
Rapporten konkluderer med at dagens system i all hovedsak fungerer godt, men de etterlyser mer informasjon om hva som ligger til grunn for vurderingene når myndighetene bestemmer seg for tvungen lønnsnemnd.
– Arbeidsgruppen foreslår at det opprettes ordninger som gir lokale tillitsvalgte innsyn i informasjonen virksomheten gir til myndighetene under streik, skriver Regjeringen på sine sider.
Arbeids- og inkluderingsminister Tonje Brenna (Ap) er fornøyd med rapporten hun har mottatt.
– Norske arbeidstvister foregår i ordnede forhold. Streik er et lovlig kampmiddel som samfunnet må tåle konsekvensene av. Det forutsetter at partene sørger for at en arbeidskamp gjennomføres på en måte som gjør at den ikke går ut over helse og sikkerhet eller har andre alvorlige samfunnsmessige konsekvenser. Denne rapporten viser at vi har et solid system med ansvarlige parter, sier Brenna.
(©NTB)
Flere saker fra NTB
-
Samlet oppgang på lærerutdanningene
Rekordmange startet i høyere utdanning i høst. De nye tallene viser størst vekst innen lærerutdanninger, som også inkluderer barnehagelærer.
-
Brann i barnehage i Holmestrand
Det brenner natt til fredag i en barnehage i Holmestrand. Politiet melder om kraftig røykutvikling fra brannen.
-
Mange studenter opplever uønskede seksuelle erfaringer – få søker hjelp
Nesten tre av fire kvinnelige studenter og litt over én av tre mannlige studenter har opplevd minst én uønsket seksuell erfaring, viser en ny undersøkelse.
-
Skoler og barnehager i Kirkenes åpner i dag
Vannforsyningen fra hovedvannverket er nå gjenopprettet, og abonnentene skal igjen ha tilgang til vann.
-
Over 100.000 i demonstrasjon i Paris – endte med vannkanoner og tåregass
Etter flere timer med fredelige demonstrasjoner i Paris endte det med at politiet aksjonerte mot demonstrantene. Også i andre byer har politiet brukt tåregass og vannkanoner.