Arbeidsgruppe ber om mer informasjon ved tvungen lønnsnemnd
Mer informasjon og større innblikk i fakta er noen av forslagene fra en arbeidsgruppe som skulle undersøke ulike aspekter ved systemet med tvungen lønnsnemnd.
Tvungen lønnsnemnd har vært et omdiskutert virkemiddel i lønnsoppgjør de siste årene. Flere kritiserte bruken av tvungen lønnsnemnd i lærerstreiken i 2022.
I mars 2023 ble en partssammensatt gruppe ledet av samfunnsøkonom Ådne Cappelen, hvor også LO, NHO, Unio, KS, Akademikerne, Spekter, YS og Virke har også vært representert, utredet bruken av tvungen lønnsnemnd.
Rapporten konkluderer med at dagens system i all hovedsak fungerer godt, men de etterlyser mer informasjon om hva som ligger til grunn for vurderingene når myndighetene bestemmer seg for tvungen lønnsnemnd.
– Arbeidsgruppen foreslår at det opprettes ordninger som gir lokale tillitsvalgte innsyn i informasjonen virksomheten gir til myndighetene under streik, skriver Regjeringen på sine sider.
Arbeids- og inkluderingsminister Tonje Brenna (Ap) er fornøyd med rapporten hun har mottatt.
– Norske arbeidstvister foregår i ordnede forhold. Streik er et lovlig kampmiddel som samfunnet må tåle konsekvensene av. Det forutsetter at partene sørger for at en arbeidskamp gjennomføres på en måte som gjør at den ikke går ut over helse og sikkerhet eller har andre alvorlige samfunnsmessige konsekvenser. Denne rapporten viser at vi har et solid system med ansvarlige parter, sier Brenna.
(©NTB)
Flere saker fra NTB
-
Store kunnskapshull om demokratiet blant landets 18-åringer
En firedel av norske elever i 2. klasse på videregående skole er demokratisk frakoblet. Tallene er nedslående, mener kunnskapsministeren.
-
Flere får gratis SFO til høsten – sjekk hvilke steder
Til høsten blir det gratis SFO også for fjerdeklassinger i flere levekårsutsatte områder. Nå er tilskuddet klart, og ordningen gjelder 4039 elever i 25 bydeler og fjorten kommuner.
-
Prideflagg funnet brent på skole i Lørenskog
Tre ødelagte regnbueflagg ble tirsdag morgen funnet utenfor Løkenåsen skole i Lørenskog. Politiet etterforsker saken som hatkriminalitet.
-
Riksrevisjonen med kritikk av statens skolesatsing: Urovekkende mange elever har ikke lært å lese, skrive og regne skikkelig
Urovekkende mange elever har ikke lært å lese, skrive og regne skikkelig etter ti år med grunnskole, viser en undersøkelse fra Riksrevisjonen.
-
KrF-lederen oppfordrer til sen skolestart etter Norges åpningskamp i VM
KrF-lederen vil gi ungene litt fri etter Norges åpningskamp i VM, statsråden advarer mot skulk, mens Sp-lederen kaller det «helt idiotisk».