Lærere lærer å legge elever i bakken
Lærere i barneskolen går på kurs for å lære å håndtere utagerende elever. I ytterste konsekvens betyr det å legge elever i bakken.
Nærmere 50 ansatte fra skoler i Drammen har deltatt på kurset som hovedsakelig tar for seg praktiske øvelser, ifølge NRK.
– Vi fikk praktisert metoder for hvordan vi kan skjerme utagerende barn på en rolig og forsvarlig måte, sier Erika Enger, som er lærer i 7. klasse ved Åssiden skole.
– Det var hovedfokus på hvordan vi skal skjerme eleven for å få ro og oversikt over situasjonen. Vi hadde ikke hovedfokus på å legge elever i bakken. Vi var innom det mot slutten av kurset, understreker hun.
Pedagogisk-psykologisk rådgiver Jorun Holth Eggen mener skolene heller burde vært opptatt av forebyggende arbeid.
– Man må ha kunnskap og trening i å løse konflikter uten å ty til vold. Man må heller gå på kurs for å lære hvordan man kan unngå å komme i slike situasjoner, sier hun.
Daglig leder Pål-Erik Ruud i Verge Opplæring, som arrangerte kurset i Drammen, sier metodene som de lærer bort, er humane og profesjonelle og utviklet over lang tid. (©NTB)