Flere forskere er unge
Myten om at forskermiljøet på universitetene er forgubbet, er motbevist.
Illustrasjonsfoto: SXC
Illustrasjonsfoto: SXC

I fjor ble nemlig halvparten av all forskning og undervisning utført av personer under 40. Undersøkelsen som er omtalt på Forskerforum.no, viser imidlertid at få av dem er fast ansatt.

Hevde seg internasjonalt

Siden 2002, da Database for høyere utdanning begynte å registrere ansattes alder, har andelen under 40 år steget jevn fra 42 prosent til 48 prosent i 2009.Den høye andelen personer under 40 år gleder rektor ved Universitetet i Bergen (UiB) Sigmund Grønmo.

– Dette er et uttrykk for at vi er inne i et generasjonsskifte når det gjelder vitenskapelige stillinger. Det kommer nok til å fortsette en god stund fremover. At vi får nye unge medarbeidere gjør at vi får en fornyelse og det er veldig viktig og veldig bra.

Han sier at man får inn nye perspektiver, ideer, kreativitet og originalitet med nye og unge mennesker.

– Det kommer godt med for universitetet i forhold til å hevde seg i internasjonal sammenheng, som er vår ambisjon.

– Stor vekst i rekruttering

Økningen i rekrutteringsstillinger de siste årene skal ha mye av takken for at andelen yngre øker. Ifølge assisterende personaldirektør ved Universitetet i Oslo (UiO) Johannes Falk Paulsen er størsteparten av veksten ved UiO skyldes økningen i stipendiat- og postdok.-stillinger.

Han sier videre at det i denne perioden også er en økende andel ansatte over 60 år.

– Så du kan si at forgubbingen er der fortsatt, men det er en stor gruppe av stipendiater og postdoktorer som utgjør fornyelsen. Det er en utfordring med tanke på at vi har en stor vekst i rekruttering, men vi har ikke en stor vekst i våre budsjetter som gjør at vi kan absorbere det rekrutteringspotensialet som ligger der, sier han.


Kommentarer:
Navn:
Tittel:
Epost:
Kommentar:
NB! Innlegget vil ikke vises med en gang. Du får en e-post fra oss når det ligger ute.
annonser annonser: