Tor Arne Solbakken (Foto: LO)
I likhet med Jens Stoltenberg og Kristin Halvorsen, ble nestlederen i LO tatt godt i mot på landsmøtet. Han hilste også fra LO-leder Roar Flåthen, som gratulerte den nyvalgte ledelsen i forbundet.
- Vi har mange felles interesser og står sammen om mye. En undersøkelse Fafo har gjort viser at Utdanningsforbundet er mer enig i LOs politikk enn det flere av våre egne medlemsforbund er, sa Solbakken og fikk applaus.
Han fortsatte med å gi ros til tidligere kunnskapsminister Øystein Djupedal fra SV som fikk stoppet privatiseringen av norsk skole. Det er kanskje det aller viktigste den rødgrønne regjeringen har gjort på det utdanningspolitiske området, mente nestlederen i LO.
- Vi har hatt et godt samarbeid med dere under nåværende ledelse, og jeg er sikker på at vi også får et godt samarbeid med den nye ledelsen. Når Utdanningsforbundet og LO står sammen, kan ikke Kristin Halvorsen overse oss, sa Solbakken - og fikk ny applaus.
Han utfordret Utdanningsforbundet til å ta enda større del i samfunsdebatten framover, det er ikke nok bare å gjøre gode vedtak på et landsmøte.